Warsztaty językowe – Szkocja 2018

Warsztaty językowe  –  Szkocja 2018

Był to już dziewiąty zagraniczny wyjazd językowy uczniów naszej szkoły do krajów anglojęzycznych. Tym razem odwiedziliśmy Szkocję. Podczas pięciodniowej wycieczki, wspólnie z uczniami  z Olkusza, zwiedziliśmy: największe miasto –  Glasgow, stolicę – Edynburg; oraz na północy: miejscowość Fort Augustus i Inverness  – stolicę Highlands.

W Glasgow podobały nam się charakterystyczne  dla miasta malowidła ścienne (murals) i Centrum Nauki. W Edynburgu: Zamek, liczne muzea, galerie sztuki i atmosfera w mieście. Przewodnik- pan Hubert, w przystępny sposób przybliżył nam historię i kontekst kulturowy tej części Wielkiej Brytanii. Poznaliśmy też mroczne tajemnice Edynburga, o których opowiedział nam szkocki przewodnik podczas Ghost Tour.

W północnej, górzystej części regionu próbowaliśmy rozwikłać tajemnicę potwora z Loch Ness. Podziwialiśmy jednocześnie przepiękne krajobrazy i zwiedzaliśmy ruiny Zamku Urquhart.

Mieliśmy  też okazję obejrzeć zabawną prezentację zakładania tradycyjnej szkockiej „spódnicy”, oraz obserwowaliśmy jak „żyje” ulica w wielkich miastach i małych miasteczkach Szkocji.

Najważniejsze miejsca, które odwiedziliśmy to:

W Glasgow:

Kelvingrove Art Gallery and Museum – Muzeum i Galeria Sztuki

Glasgow Science Centre – Interaktywne Centrum Nauki

Glasgow Botanic Gardens – Ogród Botaniczny

Riverside Museum of Transport and Travel – Muzeum Transportu

Glasgow Cathedral – Katedra Św. Mungo

George Square – reprezentacyjny plac miasta z wiktoriańskim XIX w. ratuszem

Merchant City – dzielnica w centrum miasta

St. Mungo Museum of Religious Life and Art – Muzeum Religii i Sztuki Sakralnej

W Edynburgu:

Edinburgh Castle  –  gdzie znajdują się między innymi  insygnia królewskie i Stone of Destiny

National Museum of Scotland  – osiem poziomów ekspozycji związanych z nauką i historią

The Royal Mile – najstarsza ulica miasta z dudziarzami, mimami i cyrkowcami

Princess Street Garden – park w cieniu edynburskiego zamku z pomnikiem Waltera Scotta

Calton Hill – wzgórze z widokiem na zabytkową część Edynburga

National Gallery of Scotland – Galeria Narodowa Szkocji

Museum of Childhood – Muzeum Dzieciństwa

W regionie Highlands:

Caledonian Canal – Kanał Kaledoński – zabytek techniki

Urquhart Castle  – ruiny Zamku nad jeziorem Loch Ness

Loch Ness Exhibition Centre –  Muzeum z multimedialną prezentacją dotyczącą historii i badań legendy słynnego potwora.