Chemik na miejscu zbrodni

– pokazy na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Po co chemik na miejscu zbrodni? Jakie doświadczenia tam wykonuje i co ze sobą zabiera? Czy techniki wykorzystywane przez chemię sądową wyglądają tak jak w filmach i popularnych serialach? Jak ekspertyzy chemiczne mogą pomóc w ujęciu przestępcy?

We wtorek 7 stycznia uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej w Kluczach uzyskali odpowiedzi na te i inne pytania, dotyczące chemii wspierającej działania służb wymiaru sprawiedliwości (takich jak policja, sąd czy prokuratura) w wykrywaniu i ujawnianiu śladów pozostawionych przez przestępcę na miejscu zbrodni.  Odpowiedzieli na nie wykładowcy  dr Michał Wożniakiewicz oraz mgr Monika Ciechomska – chemicy sądowi.

Zaprezentowano techniki ujawniania odcisków palców i krwawych śladów oraz zabezpieczania śladów traseologicznych (np. odcisków butów) i powystrzałowych. Omawiane techniki zostały zilustrowane doświadczeniami, połączonymi z omówieniem teorii pomocnej w zrozumieniu obserwacji.