Konkurs Ortograficzny KAKTUS

czynić myśl widzialną.”

Ambrowe Bierce

Konkurs Ortograficzny

W tym roku szkolnym odbyła się XIV edycja Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego „Kaktus”. Konkurs składa się z trzech etapów: etap I – szkolny, etap II – międzyszkolny przeprowadzony przez organizatorów WKO „Kaktus” w Krakowie, etap III – dyktando finałowe.

Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Piotra Michałowskiego w Krakowie. Patronat objęli:

Wojewoda Małopolski, Małopolski Kurator Oświaty, Prezydent miasta Krakowa, Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego i Polskie Towarzystwo Kaligraficzne.

Celem konkursu było zachęcenie dzieci do poznawania reguł ortograficznych, posługiwania się w piśmie poprawną polszczyzną oraz doskonalenie poprawności ortograficznej i gramatycznej.

W konkursie mogli brać udział uczniowie z klas trzecich, ale za zgodą organizatorów konkursu w naszej szkole uczestniczyli również drugoklasiści.

17 stycznia 2020 roku odbył się etap szkolny. Wzięło w nim udział 39 uczniów z klasy II i III –

Nadia Razuwajew, Karolina Szpila, Jakub Szmuk, Stanisław Pałka, Alicja Łyczak, Hanna Banyś, Amelia Dudzik, Kamila Kulawik, Elżbieta Nowakowska, Julia Szarek, Karolina Zacłona, Zuzanna Tomsia, Amelia Barczyk, Emilia Kurczek, Hanna Guzik, Zuzanna Błaszczak, Blanka Polakiewicz, Natasza Ładoń, Stanisław Sadurski, Iwo Kocjan , Krzysztof Słowiński, Zofia Rachwał, Zuzanna Ziobro, Maria Ziaja, Emilia Banyś, Alicja Stefańska, Magdalena Mazur, Amelia Gniadek, Nikola Biały, Milena Palska, Julia Borówka, Jakub Klimek, Maja Kyć, Szymon Czopek, Natalia Krzykawska, Magdalena Magier, Amelia Kmiecik, Alicja Pydych, Lena Jakubowska.

Trzecioklasiści i drugoklasiści wykazali się nie tylko znajomością podstawowych zasad ortograficznych jak ich praktycznym ich stosowaniem.

Uczniowie pisali dyktando oraz rozwiązywali łamigłówki i różne zadania ortograficzne.

Aby przejść do II etapu należało uzyskać 90 % punktów w etapie I.

Wyniki po I etapie:

Największa liczbę punktów po I etapie w WKO „Kaktus” uzyskali:

Iwo Kocjan z klasy 3a i Jakub Klimek z klasy 3b.

Obaj zdobyli 57 punktów, a więc 88%.

Niestety tym razem uczniowie nie przechodzą do następnego etapu. Gratulujemy wysokiego wyniku i zachęcamy do udziału w innych konkursach.