„Młodzi Kucharze Gminy Klucze” – projekt Stowarzyszenia Niezapominajka

„Młodzi Kucharze Gminy Klucze”

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach „Niezapominajka” otrzymało dofinansowanie w wysokości 2000 zł na realizację projektu autorstwa Pani Marty Sorbian „Młodzi Kucharze Gminy Klucze” ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Kluczach.

Celem projektu „Młodzi Kucharze Gminy Klucze” jest wdrożenie nowego modelu placówki edukacyjnej, której priorytetem jest dbałość o zrównoważony rozwój uczniów, a zwłaszcza ich zdrowe odżywianie.

Pragniemy udowodnić dzieciom, że sztuka kulinarna nie jest trudna, można samemu coś fajnego przyrządzić oraz pomóc swoim rodzicom w przygotowaniu dania.

Projekt zakłada realizację następujących celów:

• poznanie reguł zdrowego odżywiania w trakcie warsztatów kulinarnych,
  • wykorzystanie wiedzy i umiejętności kucharza, piekarza, pizzermena
  • praktyczną naukę przygotowywania oraz spożywania posiłków (kulinarny savoirevivre), zapisywania przepisów, zasad bezpieczeństwa w kuchni,
  • przedstawienie zagrożeń wynikających z niewłaściwego odżywiania się (otyłość, anoreksja, bulimia)
  • przeprowadzenie wielozmysłowych doświadczeń (uruchomienie zmysłu wzroku, smaku, węchu, dotyku), które zachęcą dzieci do własnych eksperymentów kulinarnych,
  • uczestnictwo w animacjach czytelniczych pozwoli uczniom przekonać się, że sztuka kulinarna to ważny element dziedzictwa kulturowego, a czas spędzony na wspólnym gotowaniu może być sposobem na pogłębianie więzi międzyludzkich.

Projekt będzie realizowany w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach, bezpośredni odbiorcy to 20 uczniów z klas: III-IV. Ponadto w podsumowaniu weźmie udział cała społeczność szkolna, władze gminy oraz społeczność lokalna.