Wizyta studyjna na suwalszczyźnie

Wyjątkowa edukacja- jak zakładać innowacyjne placówki edukacyjne i mądrze uczyć życia –

wizyta studyjna na suwalszczyźnie

Program Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności  realizowany przez Fundację Szkoła Liderów to unikatowy i kompleksowy program wsparcia i rozwoju Liderów działających na rzecz swojego lokalnego środowiska.  Pani Aneta Miszczyńska, uczestniczka 14 edycji, została zaproszona na wizytę studyjną do Augustowa i Suwałk, której tematem przewodnim była Wyjątkowa Edukacja.

Program wizyty studyjnej zakładał:

1.Wizytę w Przedszkolu Montessori w Augustowie, obserwacja pracy, spotkanie z Założycielami, którzy przybliżyli ideę działań przedszkola.

1. Spotkanie z liderami oraz prezentację dobrych praktyk Fundacji Małymi Krokami, która prowadzi działania psychoedukacyjne dla rodziców oraz zajęcia dla opiekunów z dziećmi od 6 miesiąca życia.

3 Wizytę w Niepublicznej Szkole Terapeutycznej BAJKA oraz szkole branżowej Dzielnia Wiedzy dla osób w spektrum autyzmu. Wizyta zakładała obserwację pracy placówek, oraz spotkanie z założycielką placówki, która opowiedziała o radościach i trudach prowadzenia wymarzonej placówki.

4.Spotkanie w Augustowie z założycielami szkoły i przedszkola leśnego „Puszczyk” z Białegostoku  w którym realizowana jest „leśna edukacja”.

1. Prezentacja działań oraz zajęcia praktyczne w Akademii Wodnej Augustów.

1. Doświadczenie dobrych praktyk przyrodniczych działań edukacyjnych Bractwa Bartnego i Centrum Edukacji Leśnej w Studzienicznej.

1. Zapoznanie z edukacją informatyczno technologiczna poprzez wizyty w placówkach oraz spotkania z realizatorami działań: Midicentrum Suwałki- placówka XXI wieku.

Ponadto:

-„Edukacja bez końca” – prezentacja dobrych praktyk i spotkanie z seniorami z Suwalskiego Klubu Seniora,

-Dyskusyjny Klub Filmowy dla dorosłych KINOCHŁON i dla dzieci- KINOCHŁONEK,

-Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach, prowadzone przez NGO,

-„Da się w systemie”- hospitacja pracy oraz spotkanie z niezwykłą Bibliotekarką- Moniką Rowińską,

-Panel dyskusyjny na temat „Edukacja na miarę naszych czasów” poprzedzony prelekcją Henryki Rzepeckiej, wieloletniej dyrektor szkoły i działaczki społecznej w obszarze edukacji,

-Budowanie wpływu bezpartyjnych samorządowców w społeczności- spotkanie z Filipem Chodkiewiczem zastępcą burmistrza Augustowa.

Temat innowacyjnej edukacji jest w dzisiejszej edukacji bardzo istotny, rozwój, jakiego doświadczamy w sferze technologii, komunikacji, nauce powinien również nieść za sobą dostosowanie modelu edukacji. Warto więc przyglądać się oddolnym inicjatywom, które poparte zaangażowaniem serca i doświadczeniem liderów- na suwalszczyźnie kwitną coraz bardziej obficie.

Organizatorami i Gospodarzami wizyty byli:

Aktywni i cudowni: Urszula Duda, Wojciech Pająk, Karol Świerzbin oraz Ewa Dańska.

Dziękuję organizatorom wizyty studyjnej za zaproszenie oraz dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Aneta Miszczyńska