Warsztaty szkoleniowe w American School of Warsaw

Współpraca z Fundacją Nida daje ogromne możliwości do rozwoju zawodowego nauczycieli anglistów. Organizacja współpracuje z Fundacją „Rada Polek”, która zaprosiła 10 osób z całej Polski do udziału w warsztatach w szkole amerykańskiej American School of Warsaw.

Kilkudniowe spotkanie było wyjątkową okazją do poznania amerykańskiego systemu edukacji, obserwacji pracy amerykańskich kolegów oraz dzielenia się doświadczeniem pedagogicznym.

W warszawskiej szkole  uczy się około 900 uczniów, którzy mają możliwość przejścia przez wszystkie poziomy edukacji – od przedszkola do matury. Amerykański system edukacji  dzieli się na cztery etapy; rozpoczyna  ją Kindergarten, następnie  Elementary School, Middle School oraz High School, którą wieńczy międzynarodowa matura. W szkole uczą się uczniowie z ponad 50 krajów, co widoczne jest już przy wejściu do szkoły, gdzie umieszczone są flagi reprezentujące narodowości uczących się w niej dzieci.

Szkoła robi ogromne wrażanie, usytułowana na dużej działce, z boiskami, bieżnią, basenem, siłownią, placem zabaw oraz salą teatralną.  Jest to miejsce do którego uczniowie przychodzą bardzo chętnie. W świetnie wyposażonych klasach mogą nabywać nową wiedzę, a po szkole rozwijać swoje nawet najbardziej oryginalne zainteresowania (szkoła proponuje ponad 70 różnego rodzaju zajęć dodatkowych).  Pracownicy szkoły dokładają wszelkich starań, aby każdy uczeń mógł rozwijać swój potencjał i odkrywać swoje talenty.

W szkole działa biblioteka szkolna, ale dodatkowo każda klasa ma własną podręczną biblioteczkę. Uczniowie nie mają wielu podręczników, uczą się przy pomocy programów edukacyjnych lub z wykorzystaniem najnowszych technologii informatycznych, każde dziecko posiada tablet.

W szkole znajdują się min.: sala muzyczna wyposażona we wszystkie możliwe instrumenty, sala teatralna z garderobą  pełną kostiumów teatralnych, sala do zajęć praktycznych, w której znajduje się min.  drukarka 3D, sala plastyczna w której można znaleźć materiały niezbędne  do tworzenia każdego rodzaju sztuki, pracownie naukowe, jest też szklarnia, studio fotograficzne oraz ogromna stołówka.

Mimo obecności ponad 1000 osób w budynku nie słychać hałasu, nie ma dzwonków, młodsi uczniowie przebywają w swoich przestronnych i wygodnych klasach lub na placu zabaw, po szkole przemieszczają się nie w parach lecz gęsiego, starsi przechodzą do różnych pracowni.

Każdą z klas opiekuje się 2 nauczycieli, jest też grupa specjalistów, którzy pomagają uczniom mającym trudności w nauce lub wspomagają uczniów szczególnie uzdolnionych. Ogromne wrażenie wywarło na mnie podejście nauczycieli do uczniów oraz szacunek jakim uczniowie darzą swoich pedagogów. Nikt nie może pozwolić sobie na niewłaściwe zachowanie – regulamin szkoły jest bardzo surowy, np. za ściąganie na testach lub plagiat pracy domowej grozi wydalenie ze szkoły.

Świetnie wyposażona placówka oraz edukacja na najwyższym poziomie to efekt wysokiego czesnego sięgającego nawet do ok. 80 000 zł rocznie. Wizyta w tej prestiżowej szkole to okazja, żeby doświadczyć prawie” idealnego” miejsca pracy dla nauczyciela i ucznia. Ale jest to też dobre miejsce do refleksji nad tym, jak wiele wysiłku kosztuje nas, nauczycieli ze zwykłych szkół, stworzenie naszym uczniom warunków do dobrej edukacji oraz umożliwienie im dobrego startu w dorosłe życie.

Dziękuję Fundacji Nida, Radzie Polek, dyrekcji oraz pracownikom ASW, a w szczególności Pani Ligicie Stawarz i Panu Teodorowi Ajdere za możliwość udziału w warsztatach.

Dziękuję również za zaproszenie grupy uczniów z mojej szkoły na występ teatralny przygotowany w ASW oraz wizytę w  szkole wiosną przyszłego roku.

Aneta Miszczyńska

SP Klucze