Ćwiczenia ratownictwa na lodzie

W czwartek 8 lutego 2018 roku uczniowie klas III oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej w Kluczach wraz z opiekunami uczestniczyli w pokazach i ćwiczeniach ratownictwa lodowego, które już po raz ósmy odbyły się na stawie „Zielonym”.
Na zamarzniętym zbiorniku ćwiczono ratowanie tonącego w przerębli z pomocą liny, gałęzi, szalika, kurtki czy sanek oraz przy użyciu specjalistycznego sprzętu Państwowej Straży Pożarnej (np. sań lodowych czy koła ratunkowego).
Rolę „tonącego”, podobnie jak w latach ubiegłych odegrał Stanisław Góźdź – ratownik WOPR, który symulując tonięcie, musiał co najmniej kilkanaście razy zanurzać się w lodowatej przerębli.

Młodzież uczyła się między innymi, jak się położyć na lodzie i jak się poruszać – czołgając, żeby ciężar ciała rozłożyć na jak największej powierzchni tak aby zminimalizować ryzyko zapadnięcia się lodu i nie stać się kolejną ofiarą.
Pokazy pozwoliły uświadomić młodym ludziom niebezpieczeństwa związane z wchodzeniem na zbyt cienki lód, a także pokazać, jak można pomóc człowiekowi, pod którym pokrywa lodowa się załamała.

Opracowanie Anna Krawiec

zdjęcia http://www.gmina-klucze.pl

[Not a valid template]