Śladami Dietlów

Śladami Dietlów

Dnia 1 października 2021 r.  harcerze z drużyny ZHP „Pora na przygodę” działającej przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach mieli okazję zapoznać się z zabytkami architektury kluczewskiej. Spotkanie rozpoczęło się pod dawnym pałacykiem Wery i Borysa Dieltów oraz rezydencją Selmy Mauve. Tam młodzież została zapoznana z aktywnością gospodarczą rodów Mauve i Dietlów na naszym terenie oraz ich wkładem w rozwój okolicznych miejscowości. Następnie udaliśmy się pod pomnik Ludwika Mauve, który mieści się w kluczewskim parku. Tam uczestników spotkały zadania do wykonania. Trasa naszej wędrówki wiodła dalej pod dworek, w którym mieszkali w przeszłości Elfie i Borys Dietlowie oraz dawną willę Katarzyny i Stefana Zielewiczów.  Dziś w budynkach tych znajdują się bank oraz Ośrodek Opieki Społecznej. Spotkanie zakończyło się podsumowaniem w budynku naszej szkoły.

Celem  zajęć było budzenie zainteresowania dziedzictwem kulturowym i historią poprzez kontakt z zabytkami architektury na naszym terenie. Uczniowie integrowali się poprzez zabawy oraz zadania do wykonania.

                Zajęcia odbyły się w ramach inicjatywy lokalnej:

„Proszę Was: pozostańcie wierni temu dziedzictwu!” Jan Paweł II, grupa realizująca projekt: Agata i Marta, a organizatorem naboru inicjatyw do projektu „Kultura od-nowa” był Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2021.

Agata Janda i Marta Myszewska

[Not a valid template]