przecinanie wstęgi podczas otwarcie recyklomatu

Otwarcie recyklomatu w ramach Projektu Ekologicznego

W naszej szkole realizowany jest Innowacyjny Projekt Ekologiczny składający się z dwóch części, tj. uruchomienie recyklomatu i organizacja szkolnego Konkursu na Ekoklasę. Projekt ma charakter innowacyjny, prospołeczny i środowiskowy.

W czwartkowy dzień w naszej szkole miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, czyli oficjalne uruchomienie jedynego recyklomatu w powiecie olkuskim oraz rozpoczęcie konkursu na EkoKlasę.

W uroczystości wzięli udział Wójt Gminy Klucze Norbert Bień, Starosta Powiatu Olkuskiego Bogumił Sobczyk, Doradca ds. Klimatu i Środowiska w Starostwie Powiatowym w Olkuszu Łukasz Zarzycki, Dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości w Krakowie Rafał Solecki, Koordynator Zespołu Ekodoradców dla Biznesu MCP w Krakowie Marcin Chudzik, Kierownik Organizacji Społeczności Lokalnej Jarosław Rak, Przedstawicielka EcoTech System Justyna Chodurek, Przewodnicząca Rady Rodziców Iwona Kulawik, przedstawiciele klas 1-8 oraz  nauczyciele.

Po przywitaniu gości przez Panią Dyrektor Martę Dziura, uczniowie, w imieniu całej społeczności szkolnej, wyrazili swoją wdzięczność za wkład firm i samorządów w rozwój szkoły. Następnie został wyświetlony film prezentujący obsługę recyklomatu.

Film prezentujący obsługę recyklomatu – kliknij, aby obejrzeć na You Tube

Kolejną częścią programu był występ artystyczny o tematyce ekologicznej w wykonaniu uczniów klasy 4b oraz chóru prowadzonego przez panią Martynę Smaruj.

Uczniowie zwrócili uwagę na problem zaśmiecania środowiska. A następnie wskazali nowoczesne rozwiązanie związane z segregacją odpadów:

Dookoła wszędzie śmieci

widzą to tutejsze dzieci.

Recyklomat mamy blisko

i wrzucimy tam to wszystko.

 

Hejże hola, jakie wszystko?

Super, że recyklomat blisko.

Zbiera on butelki plastikowe

oraz puszki aluminiowe.

Następnie uczniowie w formie wierszy opowiadali o korzyściach płynących z recyklingu, by na koniec zachęcić do udziału w szkolnym konkursie:

Idziemy więc zbierać butelki,

może uda nam się coś wygrać!

I Ty bądź eko –

tyle zysku ile odzysku!

Po występie zaproszeni goście przeszli do automatu, by uroczyście przeciąć wstęgę i wrzucić do urządzenia pierwsze butelki. Automat służący do poddawania puszek oraz butelek recyklingowi stanął przy wejściu od strony basenu.

Recyklomat został postawiony w ramach projektu Innowacyjny Kompleksowy System Zbiórki i Recyklingu Odpadów dofinansowanego ze środków unijnych dzięki konsorcjum Eco Tech System oraz Maspex. Lokalizację przy szkole wytypował Dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości Rafał Solecki.

Równolegle z uruchomieniem urządzenia ogłoszony został konkurs na Ekoklasę. W ramach rywalizacji uczniowie z klas 1-8 Szkoły Podstawowej w Kluczach zdobywają punkty za każdą butelkę oraz puszkę poddaną recyklingowi. Klasy z największą ilością punktów w przeliczeniu na jednego ucznia otrzymają tytuł Ekoklasy oraz nagrodę w formie wycieczki ekologicznej. Nagrody sfinansowane zostaną w ramach ekograntu „Zostań Szkolnym EkoMistrzem z Piątką dla Natury” w wysokości 10 000,00zł.

Z automatu mogą korzystać także wszyscy mieszkańcy, którzy za pomocą aplikacji „ECO portfel” mogą wymieniać zebrane punkty na nagrody.

Dyrektor Szkoły składa szczególne podziękowania na ręce:

– przedstawicieli firmy Eco Tech System oraz Maspex za objęcie szkoły projektem,

Dyrektora Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości Rafała Soleckiego za wskazanie szkoły jako pierwszej lokalizacji w powiecie olkuskim,

– Nauczycieli:

  1. Marty Sorbian i Martyny Smaruj, za przygotowanie przedstawienia z klasą 4b,
  2. Marty Sorbian, Joanny Bokalskiej – Rajby i p. Anny Krawiec za zaangażowanie w projekt,
  3. Anety Miszczyńskiej za dekorację.

– p. Grzegorza Nawary za wykonanie pięknego serca na nakrętki, które stoi przy recyklomacie.

 

[Not a valid template]