Bezpieczne przewożenie dzieci do szkoły SP Klucze

Odblaskowa szkoła – Bezpieczne przewożenie dzieci do szkoły

Bezpieczne przewożenie dzieci do szkoły

W ramach XII edycji konkursu „Odblaskowa szkoła” przy współpracy Policjantów z Komisariatu Policji w Kluczach w dniu 20 września 2022 r. przy wjeździe na parking przed naszą szkołą, przeprowadzono działania prewencyjne. Wyrywkowe kontrole pojazdów osobowych, którymi są przewożeni uczniowie, miały na celu ocenę prawidłowego przewożenia dzieci w fotelikach. O tej porze jest bardzo duże natężenie pojazdów z uwagi na rozpoczynające się lekcje.

Kodeks drogowy nakłada na kierowców obowiązek przewożenia w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym dzieci mające mniej niż 150 cm wzrostu. Dotyczy to zarówno przewożenia w samochodach osobowych, jak i ciężarowych.

Policja może nałożyć taką grzywnę na kierowców, którzy nie tylko przewożą dzieci bez fotelika, ale także w sytuacji, w której jest on nieprawidłowo założony.

W myśl nowych przepisów Kodeksu drogowego obowiązujących od 17.09.2022r. narażanie najmłodszych na niebezpieczeństwo podczas przewożenia samochodem jest karane mandatem w wysokości 300 zł. Ponadto:

15 punktami karnymi – więcej niż dwoje dzieci

10 punktami karnymi – dwoje dzieci

 5 punktami karnymi – jedno dziecko

Wyniki kontroli są bardzo zadowalające, rodzice bardzo odpowiedzialnie podchodzą do bezpieczeństwa swoich dzieci. Pamiętają o przewożeniu swoich pociech w fotelikach, jak również pasach bezpieczeństwa. Nagrodą za prawidłowe przewożenie dzieci były wręczane przez policjantów opaski odblaskowe.

Policjanci z Komisariatu Policji w Kluczach proszą wszystkich rodziców o zachowanie bezpieczeństwa i prawidłowe parkowanie samochodów przed szkołą, w takich miejscach, które będą bezpieczne dla wysiadających z nich dzieci.

Anna Góźdź