108 rocznica bitwy pod Krzywopłotami i Załężem, Bydlin, SP Klucze, 12 listopada 2022

108 rocznica bitwy pod Krzywopłotami i Załężem

12 listopada 2022r. nasi uczniowie uczestniczyli w uroczystościach związanych z obchodami 108 rocznicy bitwy pod Krzywopłotami i Załężem reprezentując Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Kluczach w Poczcie Sztandarowym.

Uroczystości rozpoczął przemarsz Pocztów Sztandarowych i uczestników spod szkoły podstawowej w Bydlinie na cmentarz parafialny, gdzie – przy pomniku Legionistów – odbyła się msza święta celebrowana przez Biskupa Ordynariusza Diecezji Sosnowieckiej, Grzegorza Kaszaka. Po mszy miał miejsce Apel Poległych oraz salwy honorowe oddane na cześć legionistów poległych w bitwie pod Krzywopłotami i Załężem w 1914 roku, mieszkańców gminy Klucze, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, a także tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku. Na tym zakończyły się oficjalne uroczystości rocznicowe. Chętni mogli po nich obejrzeć inscenizację bitwy na Wzgórzu św. Krzyża oraz występy uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Piłsudskiego w Bydlinie i zespołu „Ziemia Kluczewska” z GOK w Kluczach.

Relacja – Marta Myszewska