WŁĄCZ MYŚLENIE-SZANUJ JEDZENIE!

WŁĄCZ MYŚLENIE-SZANUJ JEDZENIE!

Klasa druga,  bierze czynny udział w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem”. To projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Trwa cały rok szkolny i jest podzielony na dwa etapy ( jesienno-zimowy i wiosenny)

Uczniowie podczas zajęć etapu wiosennego dowiedzieli się o tym , że marnowanie żywności to bardzo poważny problem i warto wiedzieć jak planować posiłki, robić zakupy oraz wykorzystywać jedzenie do samego końca.

Sami zaproponowali, że wspólnie z rodzicami opracują ulotki zawierające sposoby na nie marnowanie żywności. Wykonali też piękne plakaty. Tak przygotowani przeszli ulicami Klucz, promując akcję „Włącz myślenie- szanuj jedzenie”. Rozdawali mieszkańcom Klucz ulotki. Każdy przechodzień mógł wsłuchać się w słowa piosenki:

„Mam lodówkę wypełnioną, co ma cztery  nogi,

Co przekąszę, co wyrzucę,

Przyjacielu drogi,

To zamrożę, to ususzę, tamto ugotuję,

A jedzenia przepysznego więcej nie zmarnuję !”

Uczniowie już znają sposoby na zapobieganie marnowaniu żywności??

  1. Planujemy posiłki i zakupy – mając plan co będziemy jeść i gotować, łatwiej przygotować listę faktycznie potrzebnych zakupów. Pamiętajmy, żeby przed zakupami sprawdzić co mamy w lodówce i w szafkach. W planowaniu kolejnych posiłków uwzględniamy te produkty, które już mamy, a w pierwszej kolejności te, które mają najkrótszą datę przydatności.
  2. Nie kupujemy na zapas – im więcej na raz kupimy, tym większa szansa, że nie uda nam się wszystkiego wykorzystać. Kupujmy tyle, ile obecnie potrzebujemy.
  3. Żywność przechowujemy prawidłowo – żywność opakowaną przechowujemy zgodnie ze wskazaniami na produkcie, owoce i warzywa w zależności od ich potrzeb (np. cytrusy i banany w temperaturze pokojowej, a marchew i sałatę w lodówce). W przypadku ugotowanych dań przechowujemy jest w lodówce (chowamy je zaraz po ostudzeniu).
  4. Stosuj zasadę FIFO (First In, First Out), czyli pierwsze weszło, pierwsze wyszło. Oznacza to, że produkty, które kupiliśmy dawniej zużywamy w pierwszej kolejności.
  5. Nadmiar żywność zamrażamy lub dzielimy się z potrzebującymi. Gdy ugotujemy za dużo, część potrawy można zamrozić i wykorzystać później. Nadmiarem możemy również podzielić się z potrzebującymi. Coraz popularniejsze są jadłodzielnie, w których każdy może zostawić dobrą i niezepsutą żywność dla potrzebujących.
  6. Wykorzystujemy resztki – szukajmy sposobów na zużycie produktów, które jeszcze nie są zepsute np. czerstwe pieczywo przeróbmy na grzanki do zupy, ze zwiędniętych owoców ugotujmy kompot, a z warzyw sos do makaronu albo zupę. Z resztek makaronów/kasz, serów czy wędlin możemy upiec zapiekankę. Ogranicza nas nasza wyobraźnia.

Agnieszka Szarek