Seminarium kontaktowe eTwinning

„Improving the quality of communication and cooperation through eTwinning” Sofia, Bułgaria

W dniach 5-7 lipca 2018 roku odbyło się międzynarodowe seminarium kontaktowe w Sofii, Bułgaria. Organizatorem spotkania “Improving the quality of communication and cooperation through eTwinning” było bułgarskie biuro programu eTwinning.  W seminarium wzięło udział  50 uczestników z Bułgarii, Austrii, Czech, Finlandii i Polski.  Naszą szkołę reprezentowała pani Aneta Miszczyńska.

Celem wielostronnego spotkania była poprawa jakości komunikacji i współpracy poprzez projekty eTwinning. Spotkanie poprzedzone zostało seminarium online na platformie eTwinning Live prowadzone przez ambasadorkę Tsvetelene Taralovą. Trenerka przeprowadziła szkolenie dotyczące zmiany wizerunku na profilu eTwinning, znajdywania partnerów projektu, komunikacji z partnerskimi szkołami, sposoby przesyłania i zamieszczania dokumentów, zdjęć i wideo.

Program seminarium w Sofii obejmował następujące zagadnienia:

– nawiązanie kontaktu z przyszłymi partnerami projektu

-poznanie przydatnych narzędzi ICT, które można wykorzystać w projektach międzynarodowych

– poprawa jakości komunikacji i współpracy szkół

-bezpieczeństwo w sieci

-dzielenie się przykładami dobrych praktyk

Organizatorzy przeprowadzili sesje dotyczące następujących zagadnień:

The eTwinning communication, Partner Finding Games, eTwinning as cooperation, Creating Successful eTwinning Projects, eTwinning and interdisciplinary teaching for your lesson plans; Group-work Tasks

Uczestnicy spotkania aktywnie pracowali na warsztatach:

eTwinning in English language teaching, eTwinning as communication, QR code games for your lessons, eTwinning and ICT tools in Primary School, Communication techniques through Art, Art in Virtual Reality. How can you unleash your creativity using game in learning, Make Code and Minecraft: Education Edition.

Warsztaty poprzedzone zostały „bazarem kulturowym” na którym uczestnicy mogli zaprezentować swoje kraje.  Na stoiskach promocyjnych można było znaleźć  foldery informacyjne, ulotki, typowe przekąski oraz materiały, które były „produktami” współpracy szkół w ramach eTwinningu oraz programu Erasmus Plus. Organizatorzy zadbali również o to, aby uczestnicy mogli poznać stolicę gospodarzy i zorganizowali zwiedzanie Sofii z przewodnikiem.

Seminarium było niezwykle intensywnym czasem, który pozwolił mi na pogłębienie znajomości programu eTwinning, pozwolił znaleźć parterów (z Bułgarii, Słowacji i Finlandii) z którymi będziemy realizować projekt „Travelling with Superheroes”.  Spotkanie dało mi możliwość na wymianę doświadczeń i pomysłów dotyczącej wspólnej realizacji projektu. Niezwykle cenna była możliwość bezpośredniego spotkania z nauczycielami-partnerami, poznanie ich osobiście oraz omówienie wspólnych pomysłów.

Ogromną inspiracją było również spotkanie ambasadorów programu, którzy dzielili się przykładami dobrych praktyk, spotkanie innych „eTwinnerów” dało ogromną motywację do szukania nowych możliwości nawiązywania międzynarodowej współpracy szkół.

Jestem przekonana, że ten wyjazd pogłębił moje przeświadczenie, że w swojej pracy zawodowej chcę już na stałe związać się ze społecznością eTwinning.

Dziękuję bardzo za umożliwienie mi oraz sfinansowanie mojego pobytu na seminarium w Sofii polskiej agencji eTwinning. Dołożymy wszelkich starań, aby to szkolenie zaowocowało realizacją wysokiej jakości projektu i stało się początkiem przygody z programem eTwinning.

Aneta Miszczyńska

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kluczach