Wycieczka do Planetarium

Dnia 10.11.2016 r. klasy VI a i VI b Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach pojechały na wycieczkę zorganizowaną przez Panią Monikę Madajewską-Pandel, która uczy nas przyrody.

Celem wyjazdu było największe i najstarsze polskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie. Planetarium powstało w 1955 r. dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma.

Po przyjeździe na miejsce już sam budynek wyglądał bardzo interesująco, a czas odmierzał usytuowany na dziedzińcu Planetarium okazałych rozmiarów zegar.

W pierwszej kolejności zwiedziliśmy stację klimatologiczną, która wraz ze standardowo wyposażonym ogródkiem meteorologicznym stanowią pracownię, gdzie mogą odbywać się lekcje dla młodzieży szkolnej.

Kolejnym punktem naszego pobytu w Planetarium w Chorzowie był seans astronomiczny, prezentujący ruch gwiazd i innych ciał niebieskich po orbicie nieba. Pani przed rozpoczęciem seansu powiedziała nam, że obiekt został wyposażony w aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod
23-metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba. Na półkulistym ekranie odtwarza ona wygląd nieba w dowolnym i czasie i z dowolnego miejsca na Ziemi. Ruchome projektory Słońca, Księżyca
i planet pokazują wszelkie zmiany na niebie dziennym i nocnym związane ze zjawiskami na Ziemi i w jej sąsiedztwie.

Prelegentka poinformowała, że w sali projekcyjnej jest bardzo dobra akustyka i słychać najdrobniejszy szept dlatego tak ważne jest odpowiednie zachowanie.
Cały seans był bardzo ciekawy. Wszystko wydawało się być bardzo rzeczywiste. Dowiedzieliśmy się, że obserwatorium astronomiczne jest wyposażone w największa w Polsce lunetę
o 30-centymetrowym obiektywie i liczne mniejsze teleskopy. W pogodne dni można obserwować Słońce, a po zapadnięciu zmierzchu – ciekawe obiekty nocnego nieba, oglądane nawet w 750-krotnym powiększeniu.

W obserwatorium astronomicznym uczniowie mogą poznać budowę i zasady działania teleskopów oraz sposoby wykonywania obserwacji astronomicznych. W bezchmurne dni mogą obserwować Słońce i zjawiska zachodzące na jego powierzchni.

Pracującym w planetarium astronomom teleskopy służą do śledzenia planetoid i komet.
W Planetarium znajduje się również wystawa astronomiczna.
Była to wycieczka bardzo ciekawa i udana, pozwalająca uczniom poszerzyć  wiedzę o otaczającym nas wszechświecie.

Z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd.

planetarium