POLSKO-UKRAIŃSKA WSPÓŁPRACA SZKÓŁ

Współpraca polsko – ukraińska

„Przyjaźń nie zna słowa „granice”.

Przyjaźń jest bezgraniczną wymianą myśli”

 

W dniu 23 października 2017 r. wcześnie rano delegacja 16 osób wyjechała z parkingu koło Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II na Ukrainę, do Tarnopola.

A oto uczestnicy tej niezwykłej wycieczki:

Dyrektor Szkoły Podstawowej – pani Marta Dziura, zastępca dyrektora – pani Mirosława Dziatłowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bydlinie – pan Paweł Milanowski, nauczycielka języka angielskiego – pani Aneta Miszczyńska, nauczycielka języka polskiego Celina Adamek i grupa 10 uczniów z klas 6 – 7.

Klasę 6 b reprezentował uczennice: Hanna Filus, Milena Juniak, kl. 7 a dziewczynki uczące się języka rosyjskiego: Emilia Głowacka, Natalia Góral, Aniela Gumółka, Emilia Jedlińska – Jung, Gabriela Rutkowska, Maja Skrzypczyńska, Kamila Szwajcowska , a z klasy 7 b był uczeń Piotr Barczyk.

Droga do Tarnopola była długa, ale dzielnie znosiliśmy trudy podróży. Nawet przejście graniczne nie stanowiło problemu. Byliśmy pełni zapału i ciekawości jak to będzie, jacy są ci nasi nowi znajomi, czy można się będzie porozumieć?

Tarnopol to dosyć duże miasto zachodniej Ukrainy, liczy ok. 230 tys. mieszkańców. Jest pełne zieleni, położone nad rzeką Seret , dopływem Dniestru. Prawie w środku miasta leży duże, piękne jezioro – atrakcja turystyczna Tarnopola.

W Tarnopolu przywitał nas deszcz, jednak przed akademikiem czekały cierpliwie na naszą delegację uśmiechnięte panie. Cały czas towarzyszyła nam pani Elena Łukaszuk – kierownik administracyjny partnerskiej szkoły. Jej syn Damian także nas gorąco powitał i chętnie towarzyszył naszej młodzieży.

Następnego dnia od rana zwiedzaliśmy Zespół Oświatowo – Wychowawczy nr 2, czyli szkołę, z którą nawiązaliśmy współpracę. W jej skład wchodzi szkoła podstawowa i liceum z profilem prawnym, więc nawiązano kontakty z Uniwersytetem Ekonomicznym w Tarnopolu. Szkoła liczy ok. 800 uczniów i jest placówką prestiżową, znaną z rozwoju kulturalno – oświatowego, uczącą patriotyzmu, współpracy i poszanowania praworządności. Przyjęto naszą polską delegację bardzo serdecznie i gorąco. Pani dyrektor Inna Iwaniuk zaprosiła nas na szkolny występ uczniów. Byliśmy pod wrażeniem szkolnych  mundurków i kolorowych haftowanych strojów dziewcząt. Panował miły nastrój, ale czas szybko mijał.

Potem wzięliśmy udział w bardzo ważnym, podniosłym wydarzeniu, mającym na Ukrainie wysoką rangę – był to udział w konferencji „Agentów Praworządności”, która odbywała się w pięknej auli Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego. Pani dyrektor Marta Dziura wspaniale reprezentowała polską delegację przemawiając w języku rosyjskim i angielski. Podziękowano nam gromkimi brawami. Nasi uczniowie szybko nawiązali kontakty z młodzieżą ukraińską.

Byliśmy także gośćmi na Wydziale Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego, braliśmy udział w zajęciach psychologiczno- pedagogicznych. Zwiedziliśmy jedyną na Ukrainie szkołę mundurową, w której odbywały się osobne zajęcia wojskowe dla chłopców i oddzielnie dla dziewcząt uczących się udzielania pierwszej pomocy. Obserwowaliśmy także różne zajęcia odbywające się w naszej partnerskiej szkole – były to lekcje przyrody, fizyki i muzyki. Uczniowie przywitali nas z wielką sympatią i radością. Poznaliśmy otwartość tych młodych ludzi na inną kulturę i zwyczaje, na wszystko, co niesie współczesny świat. Wieczorem spacerowaliśmy ulicami Tarnopola podziwiając rynek i zabytki tego miasta.

Nazajutrz w środę, ostatniego dnia pobytu nastąpiła najważniejsza chwila: podpisanie ważnych dokumentów o nawiązaniu wspólnej polsko – ukraińskiej przyjaźni szkół, oficjalny akt o partnerstwie pomiędzy: Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Kluczach – reprezentowaną przez panią Dyrektor Martę Dziurę i Tarnopolskim Zespołem Oświatowo – Wychowawczym nr 2 – reprezentowanym przez panią Dyrektor  Innę Iwaniuk.

Celem współpracy jest realizacja wspólnych projektów skierowanych do uczniów i nauczycieli, które będą wdrażane zarówno na terytorium Polski, jak i Ukrainy. Szkoły wyraziły wolę podjęcia działań dotyczących wspólnego realizowania projektów polsko-ukraińskiej wymiany młodzieży, co będzie dla uczniów okazją do poznania historii, kultury i tradycji obu krajów i umożliwi im budowanie świadomej postawy obywatelskiej. Współpraca ma pomóc w rozwijaniu kompetencji językowych i kulturowych obu szkół.

[Not a valid template]

Wymieniono drobne prezenty, my przekazaliśmy gry planszowe dla dzieci, a na ręce pani Marty Dziury podarowano pamiątkowy obraz, który odtąd będzie zdobił gabinet dyrektorski.

Kolejnym, ostatnim już punktem naszej wizyty było spotkanie z wiceprezydentem miasta w Ratuszu Tarnopola. Przedstawił on swoje miasto podkreślając wagę polsko – ukraińskiej współpracy. Ucieszyło nas, że mówił poprawną polszczyzną, więc wszyscy mogliśmy go zrozumieć. Wręczył nam drobne upominki i „Paszport Tarnopolanina”, który jest wizytówką miasta i doskonałą pamiątką.

Wycieczka trwała zaledwie 3 dni, ale były to niezwykłe chwile, pełne atrakcji, spotkań międzynarodowych, wieczornych rozmów i ciepłych wzajemnych relacji. Zapamiętamy je na długo. Wszyscy czujemy, że stało się coś naprawdę ważnego! Daliśmy początek szczerej przyjaźni polsko – ukraińskiej. Uzgodniono już kolejne terminy spotkań w 2018 roku, zarówno w Tarnopolu, jak i u nas w Polsce – w Kluczach oraz w Bydlinie. Jesteśmy w stałym kontakcie e – mailowym.

Wiemy, że możemy się od siebie bardzo dużo nauczyć. Łączą nas nasze słowiańskie korzenie i wspólna historia. Nasza przyjaźń będzie się opierała na wzajemnym szacunku, poznawaniu swych odrębności i zrozumieniu.

Wyjazd delegacji polskiej do Tarnopola był możliwy dzięki finansowej i rzeczowej pomocy naszych sponsorów, którym jeszcze raz chcieliśmy podziękować. Są to:

– Pan Jerzy Brożek i Firma „Polar – Bris” z Będzina

– Pani Ilona Zagała i Firma „Ilza”

– Pan Sławomir Szczypka i Firma „MORS”

– Pan Marcin Drygała i Zakład Produkcyjno – Usługowo – Handlowy

– Pan Jan Wołoch i Firma Handlowo – Produkcyjna z Miechowa

Dziękujemy również uczniom, którzy przekazali gry planszowe dla uczniów szkoły w Tarnopolu:

Natalia Sołtysik kl. IVd, Zuzanna Płonka kl. IVd, Julia Liwtińczuk kl.IVd, Alicja Dusza kl.IVa, Maciej Chwast kl.IVc, Jakub Porębski kl. IVc, Julia Mosór kl. IVd, Wojciech Mrówka kl.VIb, Robert Markowski-Przeliorz kl.VIb, Zuzanna Klich kl. IVb, Gabriela Rutkowska kl. VIIb, Agata Kapuścińska kl.Va, Błażej Boruń kl. Vb  Jakub Banaś kl. IV b oraz wszystkim darczyńcom.