„Kluczewska przygoda z prądem”

„Kluczewska przygoda z prądem”

 

czyli uczniowie klasy 1a

Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach

w VIII edycji konkursu „Planeta Energii”

sprawozdanie z przeprowadzonych działań.

 

Witamy!

 

To my! Uczniowie klasy 1a

 Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach.

 

Klucze to miejscowość położona wśród pięknych pagórków i skałek wapiennych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w bezpośrednim sąsiedztwie Pustyni Błędowskiej.

Nasza klasa liczy 24 uczniów. Mamy dwie panie, panią Anię i panią Sylwię, które nie tylko uczą nas czytać, pisać i liczyć, ale przeprowadzają z nami ciekawe lekcje, warsztaty i wycieczki po najbliższej okolicy.

Mamy też wspaniałych rodziców, którzy zawsze nas wspierają i wspólnie z nami uczestniczą w dodatkowych zajęciach.

Bardzo spodobał nam się pomysł wzięcia w tym roku udziału w ogólnopolskim programie edukacyjnym Grupy Energa „Planeta Energii”.

W ramach projektu przeprowadziliśmy szereg działań z różnych edukacji.

  • W zakresie edukacji polonistycznej recytowaliśmy wiersze propagujące wiedzę o energii elektrycznej. Przedstawialiśmy też krótkie scenki tematyczne o dobrych radach Świetlika dotyczących odpowiedniego i bezpiecznego korzystania z prądu.
  • W obszarze edukacji plastyczno-technicznej wspólnie z rodzicami wykonywaliśmy plakaty promujące bezpieczeństwo podczas posługiwania się urządzeniami elektrycznymi, a także wykonaliśmy „balonowe żarówki” i znaczki „Uwaga! Niebezpieczeństwo porażenia prądem”.
  • W kręgu zajęć informatycznych oglądaliśmy tematyczne filmiki, jak przyjaźnie dla środowiska korzystać z energii oraz układaliśmy hasła związane z energią.
  • Wykorzystaliśmy również zajęcia ruchowe do celów projektu. Udaliśmy się na piesze wycieczki po najbliższej okolicy w poszukiwaniu słupów wysokiego napięcia, rozdzielni prądu i innych urządzeń oznaczonych specjalnymi znakami ostrzegawczymi.
  • W sferze edukacji przyrodniczej dowiedzieliśmy się: skąd się bierze prąd, jakie są źródła energii. Poznaliśmy niebezpieczeństwa związane z prądem, zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych oraz prawidłowego zachowania się w pobliżu obiektów energetycznych.
  • Podczas lekcji fizyki mogliśmy zobaczyć i sami przeprowadzić różne doświadczenia związane z prądem.
  • Na lekcjach matematyki rozwiązywaliśmy zadania tekstowe o żarówkach.
  • Bardzo kreatywne okazały się zajęcia muzyczne, na których to stworzyliśmy naszą klasową piosenkę o prądzie. Słowa i melodię ułożyły nasze panie.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu: