Maraton Pływacki „Przepływamy Kanał La’Manche!”

Maraton Pływacki  „Przepływamy Kanał La’Manche!”

1 czerwca, w Dzień Dziecka, na basenie w Szkole Podstawowej w Kluczach zorganizowano po raz dwudziesty pierwszy Maraton Pływacki  „Przepływamy Kanał La’Manche!”. O godzinie 8 rano pierwsza dwudziestka uczestników maratonu – uczniów kluczewskiej szkoły – weszła do wody i rozpoczęła tę sportową imprezę.

W sztafetowym przepłynięciu dystansu 42 km (szerokość Kanału La’Manche) mógł wziąć udział każdy chętny. Jak zapowiadali organizatorzy wydarzenia, była to sztafeta międzypokoleniowa i w przepłynięciu dowolnego odcinka na basenie włączyły się dzieci oraz osobny dorosłe.

Pomimo trwającego dłuższego weekendu frekwencja dopisała. Dużą cześć uczestników stanowili uczniowie kluczewskiej szkoły podstawowej, a także liczna reprezentacja szkoły podstawowej z Kwaśniowa. Do wspólnego świętowania dołączyła też reprezentacja sekcji pływackiej UTW Łazy, a także goszczący z wizytą w naszej gminie samorządowcy z Niemiec. Najliczniejszą reprezentację wystawiła rodzina Małysów, a najdłuższy jednorazowy dystans pokonali Przemysław Małysa i Arkadiusz Jacek Smętek – informuje Grzegorz Kaliś, prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego w Kluczach.

W uroczystym rozpoczęciu maratonu uczestniczyli uczniowie, dopingujący ich rodzice, nauczyciele, wolontariusze obsługujący to wydarzenie, a także zaproszeni goście: Wójt Gminy Klucze Norbert Bień i pełnomocnik wójta Jarosław Rak. Wszystkich uczestników otwarcia imprezy przywitali reprezentujący organizatorów – Marta Dziura, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kluczach i Grzegorz Kaliś, prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego.

Tegoroczny Maraton miał charakter szczególny. Organizatorzy postanowili włączyć się w ten sportowy sposób w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego też maraton rozpoczęto uroczyście od wysłuchania hymnu narodowego. Akcent patriotyczny znajdował się również na koszulkach okolicznościowych z okazji maratonu.

Maratonowi na basenie towarzyszyły też atrakcje dla dzieci z okazji ich święta. Przed basenem zainstalowany był park „dmuchańców”, a na uczestników czekała pokaźna ilość nagród. Ponadto każdy z pływaków otrzymał okolicznościowy medal.

Imprezę wsparli: Urząd Gminy Klucze, Bajkolandia J. Klich, Centrum Języków Obcych Impuls, Centrum Językowe Lango,  JT Projekt, Lawendowy Dworek, Metalbox, PPHU Patrycja&Paweł,  Sorbex-Bramy Okna Drzwi, FHU Sangaz oraz firma Velvet Care, która jak co roku ufundowała okazjonalne koszulki. Patronat prasowy nad wydarzeniem objęli: Echo Klucz, Przegląd Olkuski.

Organizatorzy: Uczniowski Klub Sportowy, Szkoła Podstawowa im. JP II w Kluczach