WYMIANA MŁODZIEŻY POLSKO-NIEMIECKIEJ – TO JUŻ 15 LAT!

WYMIANA MŁODZIEŻY POLSKO-NIEMIECKIEJ  – TO JUŻ 15 LAT!

 

W dniach 30.07 – 08.08.2018 roku w Gminie Klucze gościła grupa uczniów z Niemiec w ramach Międzynarodowej Wymiany Młodzieży. Program tegorocznego spotkania, jak co roku, obfitował w liczne atrakcje. Młodzież brała udział w wielu wycieczkach. Zwiedziliśmy Kraków, Zator i Zakopane.  Odwiedziliśmy również Kopalnię Wiedzy w Bukownie i Pustynię Błędowską z jej najnowszą atrakcją Różą Wiatrów.  Pustynię podziwialiśmy  także ze wzgórza Czubatka.

W Bukownie zwiedziliśmy Kopalnię Wiedzy o Cynku będącą ciekawym miejscem nauki interaktywnej poświęconej historii górnictwa z naszego regionu. 

W Krakowie wraz z przewodnikiem podziwialiśmy najważniejsze zabytki Starego Miasta, Fabrykę Schindlera,  a następnie chroniąc się przed upałem, wszyscy udaliśmy się na zakupy do Galerii Krakowskiej.
Wielu niezapomnianych przeżyć dostarczyły kolejne dwie wycieczki. W Zatorze odwiedziliśmy olbrzymi Park Rozrywki Energylandia. Spędziliśmy tam cały dzień, a niektórzy mimo to nie chcieli wracać. Na pasjonatów adrenaliny  czekał Hyperion – najszybszy rollercoaster  w Europie.

Zakopane urzekło nas swoim górskim krajobrazem.  Długa podróż szybko została zrekompensowana przez piękne widoki rozciągające się z Gubałówki.  Nie mogło zabraknąć także spaceru po Krupówkach i zwiedzania Wielkiej Krokwi, na którą dotarliśmy kolejką linową.  Oprócz wycieczek młodzież brała udział w warsztatach i zajęciach odbywających się w szkole w Kluczach. Olbrzymim powodzeniem cieszyły się, jak co roku, zajęcia sportowe:  siatkówka i pływanie. Gry integracyjne, warsztaty o Unii Europejskiej, wspólne „pieczenie ziemniaków”  i grillowanie, konkursy „Popołudnie zmysłów” oraz „Jaka to melodia” dostarczyły wszystkim dawki wspaniałej zabawy  i wprawiały nas w doskonały humor.  Ponadto młodzież miała okazję spotkać się z wójtem Gminy Klucze – panem Norbertem Bieniem oraz obejrzeć ciekawą prezentację o Pustyni Błędowskiej przygotowaną przez panią Magdalenę Moroń.

Młodzież była bardzo zadowolona ze spotkania.  W dniu odjazdu ciężko było się rozstać wszystkim uczestnikom wymiany.  Popłynęły łzy…     Ale wierzymy, iż dzięki Internetowi i portalom społecznościowym nawiązane kontakty na pewno przetrwają dłużej.
Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni, ponieważ dzięki temu mogliśmy wspólnie przeżywać mały jubileusz naszej współpracy.

 

[Not a valid template]