Wycieczka do Katowic

 Wycieczka do Katowic

            Dnia 23 czerwca 2021 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach mieli okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji historii. Dzięki stowarzyszeniu „Otwarci” z Bydlina i współpracy z GOK w Kluczach mogliśmy wziąć udział w wycieczce,  która przybliżała nam Katowice, historię, ciekawe postaci oraz miejsca związane z czasami współczesnymi tego miasta.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Historii Katowic, gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych pt. „Droga Katowic do niepodległej Polski”. Tam dogłębnie zapoznaliśmy się z przyczynami i przebiegiem powstań śląskich. Warto tutaj dodać, że w tym roku minęła 100 rocznica wybuchu III powstania śląskiego.

 Kolejnym punktem naszej wycieczki był spacer tematyczny po mieście. Mieliśmy okazję zobaczyć miejsca najbardziej charakterystyczne dla tej miejscowości np. Akademię Muzyczną imienia Karola Szymanowskiego, cmentarz katolicki ( w tym grób Wojciecha Korfantego) i ewangelicki przy ul. Francuskiej, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Superjednostkę – największy blok w Katowicach, Archikatedrę Chrystusa Króla. Byliśmy również pod pomnikiem Wojciecha Korfantego oraz Jerzego Ziętka. Widzieliśmy murale, które ozdabiają mury katowickich budynków. „Tańcząca z atomami” to tytuł muralu, znajdującego się na ścianie rektoratu Uniwersytetu Śląskiego, przedstawiającego znaną katowicką noblistkę Marię Goeppert-Meyer. Zobaczyliśmy również Gmach Sejmu Śląskiego – zabytkowy budynek znajdujący się w centrum Katowic. W okresie międzywojennym jeden z największych budynków administracyjnych w Polsce. Jego sala sejmowa była wzorcem dla sali Sejmu II RP. Obecnie jest to  siedziba Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Spodek i Pomnik Powstańców Śląskich to obiekty, które nie mogliśmy pominąć. Wycieczkę zakończyliśmy przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym, którego cechą charakterystyczną  jest zielony dach użytkowy.

 Zwiedzanie tego miasta uświadomiło nam, jak ogromną rolę w historii naszego kraju odgrywał Śląsk z Katowicami na czele oraz mieszkająca tam ludność.

Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie nauczycielki  Marta Myszewska i Agata Janda, a z ramienia GOK-u panie Justyna Gomułka-Błaszczyk oraz Zuzanna Kocjan.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia z tej ostatniej naszej wycieczki w tym roku szkolnym.

Stowarzyszenie „Otwarci” w Bydlinie jest realizatorem zadania publicznego pn. : „Pamiętamy o przeszłości”. Zadanie uzyskało dofinansowanie w ramach Otwartego konkursu Ofert Ministra Obrony Narodowej na realizacje zadań publicznych w formie wsparcia w zakresie „Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej” pn. Wdzięczni Bohaterom Powstań Śląskich.

[Not a valid template]