„Jesienią góry są najszczersze…”

„Jesienią góry są najszczersze…”

Klasa 7a z SP Klucze wraz z 7 klasą z sąsiedniego Jaroszowca powitała jesień w Górach Stołowych . W czasie dwudniowej wycieczki (28 -29 września) dzieci miały okazję zobaczyć jak piękne i jedyne w swoim rodzaju są Góry Stołowe, poznać tajemnice kopalni złota, czyli miło i aktywnie spędzić czas.

Deszczową aurę pierwszego dnia, wynagrodziły nam niesamowite emocje i wrażenia w Kopalni Złota.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to jedna z piękniejszych atrakcji w Polsce. Podziemna trasa turystyczna powstała w 1996 roku. Z labiryntu 320 km udostępniono do zwiedzania dwie niezwykle ciekawe sztolnie: Sztolnię „Gertruda” oraz „ Sztolnię Czarną Górną” z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem (8m wysokości), z której wyjeżdża się pomarańczowym tramwajem. Dodatkową atrakcją był  podziemny spływ łodziami. Bajkowy świat stworzony pod ziemią i nietuzinkowy sposób oprowadzania wprowadzają turystów w zachwyt i zadowolenie.

W drodze do ośrodka wypoczynkowego obejrzeliśmy piękną Bazylikę w Wambierzycach, do której prowadzą  monumentalne, kamienne schody o trzech symbolicznych ciągach. Wszystkich schodów jest 56. Wnętrze świątyni utrzymane  w duchu barokowym zdobią malowidła, obrazy i rzeźby.

Drugi dzień to dzień na szlakach Gór Stołowych, po porannej mgle u szczytu Szczelińca Wielkiego przywitało na słońce.

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt na terenie  Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy on do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi.

Kolejnym punktem na szlaku naszej wycieczki były Błędne Skały.

Jest to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości.

Tajemnicza kopalnia, przepiękne widoki, kręte ścieżki i szczeliny oraz niezwykle charyzmatyczni przewodnicy i ich opowieści na długo pozostaną w naszej pamięci.                                                                                      

Martyna Smaruj

[Not a valid template]