Uczniowie klasy 8d na pustyni błędowskiej stojący przy armacie

Wycieczka na Różę Wiatrów

 

Wycieczka na Różę Wiatrów

W sobotnie popołudnie, 9 października 2021r.,  grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach, wzięła udział w wycieczce na Pustynię Błędowską. Zajęcia rozpoczęły się na Wzgórzu Czubatka, gdzie uczestnicy zostali zapoznani z zasadami i celami wycieczki. Wszyscy otrzymali materiały niezbędne do przeprowadzenia zajęć m.in. foldery, spacerowniki oraz przewodniki po miejscach naszej wyprawy. Następnie wyruszyliśmy w trasę. Po drodze mogliśmy zapoznać się z florą i fauną typową dla Pustyni Błędowskiej. Utrwalaliśmy trudne nazwy roślin np. szczotlichy siwej, strzęplicy sinej i wydmuchrzycy piaskowej. Mogliśmy również w lasach okalających pustynię napotkać kilka gatunków grzybów. Dla niektórych uczestników było to pierwsze grzybobranie. Poznali gatunek koźlarza, gąski zielonki czy maślaka. Szukaliśmy po drodze śladów zwierząt żyjących na pustyni i jej okolicy. Po dotarciu na Różę Wiatrów nastąpiła chwila odpoczynku. Zauważyliśmy kupki sadzonek, które wyrwano z pustyni, ponieważ ją zarastały. Zapoznaliśmy się z historią tego terenu oraz legendami związanymi w powstaniem naszej pustyni. Mogliśmy również oglądać skutki działania wiatru na obszarach piaskowych np. proces powstawania wydm. Po wykonaniu wspólnych zdjęć udaliśmy się w drogę powrotną- w kierunku Czubatki.

Celem naszej wyprawy było kształtowanie wśród młodzieży poczucia własnej tożsamości poprzez zapoznanie ich z  przyrodą, obiektami i krajobrazem własnej okolicy, rozwijanie szacunku do przyrody, kształtowanie postawy patriotyzmu lokalnego, promowanie zdrowego stylu życia oraz integracja z rówieśnikami.

Zajęcia odbyły się w ramach inicjatywy lokalnej:

„Proszę Was: pozostańcie wierni temu dziedzictwu!” Jan Paweł II, grupa realizująca projekt: Agata i Marta, a organizatorem naboru inicjatyw do projektu „Kultura od-nowa” był Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2021.

Agata Janda i Marta Myszewska

[Not a valid template]