Precz Zimo Zła! - żegnamy zimę

Precz Zimo Zła! – żegnamy zimę

Żegnamy Marzannę- zimową pannę!

Precz, Zimo zła!

Precz, Zimo zła, my cię już nie chcemy,

Za tobą płakać nie będziemy!”

Precz Zimo Zła!

Topienie bądź palenie Marzanny jest staropolskim zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny. Sama kukła jest symbolem zimy, zaś ceremonia jej pożegnania według dawnego zwyczaju ma spowodować jej odejście, przebudzenie przyrody do życia i powodzenie w uprawie roślin i hodowli zwierząt.

Jak co roku uczniowie z klas I-III postanowili pożegnać Zimę i powitać upragnioną Wiosnę. Dzień rozpoczęli od czytania wierszy i śpiewania piosenek o wiośnie. Rozwiązywali też zagadki o tematyce wiosennej, słuchali odgłosów ptaków.

Marzanna była wyjątkowa. Niestety pogoda nie sprzyjała na coroczny spacer, podczas którego uczniowie maszerują na Ryneczek z instrumentami w ręku, piosenką na ustach i wesołym okrzykiem.

Marzanny nie topiliśmy, ani nie paliliśmy, bo to nie ekologiczne, ale zrobiliśmy sobie z nią zdjęcia ? Zapraszamy do galerii.

Dziękujemy Rodzicom Michała Lisowskiego z klasy 2b za przygotowanie przepięknej Marzanny.

Szarek Agnieszka

Ziaja Anna