Warsztaty zielarskie w Osikowej Dolinie, SP Klucze 2024

Warsztaty zielarskie w Osikowej Dolinie

Uczniowie klasy II A pojechali do Osikowej Doliny w Koziegłowach, aby uczestniczyć w warsztatach zielarskich. Było to niezwykłe spotkanie tradycji z naturą, świetna zabawa i niezapomniane wspomnienia.

Zajęcia podzielone były na 5 bloków tematycznych.

1. Multimedialna prezentacja zawierała informacje dotyczące historii wybranych ziół, ich właściwości oraz uprawy.
  2. Jak powstają wiórki – podczas tego bloku uczniowie mogli doświadczyć tradycyjnego rękodzieła używając zabytkowych narzędzi w stolarni hebla (struga), obejrzeć jak powstają świeżo strugane wiórki.
  3. Warsztaty kulinarne – zioła to nieodkryte źródło wyjątkowo przyjemnych doznań smakowych. Tworzenie ziołowych deserów ze śmietany, malin i tymianku, było niezwykle fascynujące i smakowite.
  4. Warsztaty rękodzieła dla małych artystów – uczniowie tworzyli własnoręcznie, dekoracje z osikowych wiórków, na osikowym koszyku.
  1. Sadzenie ziół – ten blok warsztatów był wyjątkowy, ponieważ pozwolił uczestnikom poczuć się jak prawdziwy zielarz.

Własnoręcznie wykonane koszyki z drewna osikowego i świeżo posadzone zioła uczniowie wzięli ze sobą do domu.

Wszyscy odwiedziliśmy sklep z pamiątkami wykonanymi z wiórków osikowych. Trudno było się zdecydować, wszystkie wyroby były przepiękne.

Mamy nadzieję, że umiejętności i wiedzę zdobytą podczas warsztatów, uczniowie wykorzystają w domu.

Anna Góźdź