Dofinansowanie WFOŚiGW w Krakowie na edukację ekologiczną w Szkole Podstawowej w Kluczach, SP Klucze 2024

Dofinansowanie WFOŚiGW w Krakowie na edukację ekologiczną w Szkole Podstawowej w Kluczach

Dofinansowanie WFOŚiGW w Krakowie na edukację ekologiczną w Szkole Podstawowej w Kluczach

Zadanie pn. ,,Program aktywnej edukacji uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach” otrzymało dofinansowanie w kwocie 49 950,00 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach „Programu priorytetowego – Edukacja ekologiczna”.

W obecnych czasach wszelkie działania na rzecz zwiększenia naszej świadomości ekologicznej są bardzo ważne. Musimy zmienić konsumpcyjne podejście do przyrody, by ocalić ją dla następnych pokoleń. Często wiąże się to ze zmianą codziennych nawyków, czy też z rezygnacją z wygodnych rozwiązań, do których się przyzwyczailiśmy. Jednak by taka zmiana społeczna nadeszła konieczny jest duży nakład pracy na rzecz edukacji ekologicznej.

Gmina Klucze od lat z sukcesem wdraża liczne działania w tym zakresie. Kolejną inicjatywą, jaką w tym roku nasz samorząd realizuje dzięki otrzymanej dotacji z WFOŚiGW w Krakowie jest zadanie pn.: „Program aktywnej edukacji uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach”.

Celem zadania jest podnoszenie świadomości ekologicznej, upowszechnianie wiedzy z zakresu zrównoważonego rozwoju i racjonalnego kształtowania środowiska oraz aktywizacja uczniów z SP w Kluczach. W praktyce w ramach zadania zorganizowane zostaną warsztaty wyjazdowe z udziałem łącznie 200 uczniów. Pierwsze z nich odbyły się już w czerwcu  w  Ogrodach Kapias w Goczałkowicach Zdroju, natomiast na kolejne uczniowie pojadą we wrześniu do Leśnego Parku Edukacji w Ustroniu. Warsztaty mają uświadomić i pokazać dzieciom jak szkodliwy jest wpływ kształtowania środowiska naturalnego przez człowieka na przykładzie sztucznego wprowadzania (introdukcji) i zawlekania tzw. obcych gatunków zwierząt i roślin, prowadzące do zaburzenia równowagi w przyrodzie i szkód w zasobach naturalnych.

Ponadto we wrześniu ruszą stacjonarne warsztaty edukacyjne pn. „Las w słoiku”, podczas których dzieci poznają zasady zrównoważonego rozwoju i przekonają się, że dążąc do zachowania dziedzictwa przyrodniczego konieczne jest ograniczenie ingerencji człowieka w środowisko naturalne. Dzieci wykonają samodzielnie demonstracyjny mini ekosystem leśny w słoiku, który pokaże działanie harmonijnego zamkniętego obiegu a na przykładzie wykonanych doświadczeń również skutki wprowadzanych zmian i wszelkich prób zaburzenia ekosystemowej równowagi. 

Obecnie na terenie SP w Kluczach trwają prace nad ścieżką przyrodniczą, do których włączyli się chętni uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły. Natomiast dzięki zaangażowaniu dzieci z klas II, V i VI przy placówce powstał warzywnik i zielnik.

Ścieżka wraz z warzywnikiem i zielnikiem stanie się dla nauczycieli nauk przyrodniczych nieocenionym narzędziem edukacji wszystkich uczniów. Umożliwi prowadzenie atrakcyjnych i zarazem innowacyjnych lekcji w terenie – warsztaty rozpoczną się we wrześniu. Za pomocą opracowanych w ramach zadania tablic informacyjnych zamontowanych w w/w miejscu oraz zajęć edukacyjnych prowadzonych przez nauczycieli uczniowie szkoły m.in. poznają gatunki roślin występujące w Polsce, w tym rośliny przyczyniające się do ochrony pszczół i dzikich owadów zapylających, będą prowadzić całoroczne obserwacje przyrodnicze, np. w zakresie wzrostu i rozmnażania roślin. Ponadto na przykładzie warzywnika i zielnika poznają ekologiczne metody uprawy roślin – naturalne nawozy, sposoby i rolę pozyskiwania deszczówki, zasady produkcji ekologicznego kompostu, dowiedzą się czym są rośliny GMO i pestycydy oraz jakie szkodliwe skutki wiążą się z ich wprowadzeniem do środowiska.

Autorkami projektu są Panie: Magdalena Moroń i Marta Sorbian