Szkolenia nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach z zakresu rozwoju kompetencji informatycznych

Szkolenia nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach

z zakresu rozwoju kompetencji informatycznych

Współczesna edukacja wymaga specjalistycznej wiedzy, niezbędne jest zdobywanie kompetencji przyszłości. Nowoczesny proces dydaktyczny opiera się w dużym stopniu na edukacji i kompetencjach cyfrowych. Edukacja cyfrowa zwiększa efektywność uczenia, rozwija kluczowe umiejętności. Technologie cyfrowe uczą kreatywności oraz logicznego myślenia. Dzięki narzędziom i programom cyfrowym uczniowie chętnie sięgają po wiedzę, aktywnie uczestniczą w zajęciach, przyswajają nowe tematy niezwykle efektywnie. Niezwykle ważny jest dobór odpowiednich zasobów (serwisy www, gry, aplikacje edukacyjne) oraz ich odpowiedzialne i bezpieczne wykorzystanie.

Nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach biorą udział w szkoleniach z cyklu „Akademia dla Nauczycieli” organizowanych przez Fundację Edukacyjną Perspektywy we współpracy z Programem Projektor – wolontariat studencki, którego celem jest rozwój kompetencji informatycznych nauczycieli.

Tematy poruszane na webinariach dotyczyły następujących tematów:

• Nauczyciele i dzieci w sieci, czyli bezpieczny Internet.

• Jak promować wiedzę o cyberbezpieczeństwie?

• Narzędzia online, czyli bezpieczna i atrakcyjna i efektywna komunikacja.

• Praktyczne wykorzystanie narzędzi typu ZOOM.

• Dlaczego praktyka czyni mistrza – jak nauczać, żeby się nauczyli.

• Jak rozbudzać chęć do nauki oraz o tym, co w uczeniu i nauczaniu przeszkadza.

• Jak mówić prostym językiem o trudnych sprawach, czyli co z tą technologią…

• Jak opowiadać o technologii, by zostać zrozumianym, a do tego zaciekawić i zainspirować.

• Nie jestem techniczny. Nie potrzebuję się tego uczyć

• Interaktywność na zajęciach online – triki, które warto Jamborad, Kahoot, Mentime, Genially czy Wheelofnames co daje włączenie do nauki elementów zabawy.

Swoją wiedzę i nabyte umiejętności nauczyciele wykorzystają w swojej pracy co pozwoli na rozwój kompetencji informatycznych uczniów szkoły.