Kopalnia Wiedzy o Cynku

Niezwykły świat skał i minerałów zachwycił uczniów klasy 3 b Szkoły Podstawowej w Kluczach z opiekunami Anną Góźdź, Adrianną Nowakowską i Moniką Marek-Swędzioł na multimedialnej wystawie przy ZGH w Bukownie. Jest to miejsce gdzie cały proces od wydobycia rud cynku i ołowiu do uzyskania sztabek tych cennych metali jest przedstawiony i pokazany w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego. Przed budynkiem są prezentowane maszyny górnicze, które swoimi rozmiarami pozwalają zrozumieć wielkość kopalni. Gra światła i ciemności przypominająca „klimaty” gier komputerowych, działa na wyobraźnię uczniów i pozwala zapamiętać wiele trudnych pojęć. Dla podkreślenia oglądanych obrazów, wokół rozlegają się autentyczne dźwięki i odgłosy pracujących maszyn górniczych i hutniczych. Nie zapomniano również o ciężkiej pracy górników, która zmieniała się od wieków. Nowoczesne podświetlane i wyłożone lustrami ekspozycje uzupełniają filmy, również oglądane w trójwymiarze. Trudno opisać wszystkie wspaniałe wrażenia, warto to sprawdzić samemu.