Odwiedził nas OZOBOT

W naszej szkole uczniowie z klas I-III mogli poznać OZOBOTA.

Ozobot jest miniaturowym robotem, ale może robić wiele rzeczy.

Na zajęciach testowaliśmy w jaki sposób ozobot rozpoznaje kolory i jeździ po liniach.

Ma pod spodem pięć otworów, w których umieszczony jest czujnik optyczny dzięki któremu wykrywa kolory. W ten sposób Ozobot widzi, gdzie jest linia i nią podąża. Przy okazji rozpoznaje odpowiednie sekwencje kolorowych linii i podąża ich śladem świecąc światłem w kolorze linii

Różnokolorowe kody powodują przyspieszenie prędkości robota oraz jego obroty. Tak więc za pomocą flamastrów możemy w prosty sposób napisać pierwszy program.

Wypełnialiśmy kolorami pola na planszach, następnie samodzielnie wyznaczaliśmy trasy ozobota.

Starsi koledzy mogą programować robota wykorzystując do tego komputer lub tablet-OzoBlockly, czyli wizualny edytor oparty na puzzlach z komendami, który oferuje 5 poziomów programowania.

My na zajęciach mogliśmy jedynie testować w jaki sposób ozobot rozpoznaje kolory i jeździ po liniach.

Bardzo podobały nam się zajęcia! Szkoda, że ozobot wyruszył w podróż do innych uczniów. Chcielibyśmy by zamieszkał na stałe w naszej szkole wraz ze swoimi kolegami powiedzmy, że na początek wystarczyło by 6 sztuk 🙂

Myślicie, że to możliwe?!

Uczniowie z klas I-III

Mali programiści 🙂