15 LAT POLSKO-NIEMIECKIEJ WSPÓŁPRACY

15 LAT POLSKO-NIEMIECKIEJ  WSPÓŁPRACY

 

Na początku czerwca  gościła z wizytą  w Gminie Klucze delegacja z zaprzyjaźnionego Powiatu Kyffhäuser w składzie:  Sabine Bräunicke, Ina Seichter, Christiane Zyber, Carsten Winkler i Uwe Ludwig, która przybyła na zaproszenie Wójta Gminy Klucze – p. Norberta Bienia.

Goście rozmawiali z Wójtem o sukcesach, szansach i problemach Gminy Klucze oraz Powiatu Kyffhäuser. Podsumowano dotychczasowe wspólne działania i zaplanowano nowe. Goście byli pod dużym wrażeniem rozwoju Gminy Klucze, którą obserwują już od 15 lat.

Odwiedzili także Szkołę Podstawową w Kluczach i spotkali się z młodzieżą, a także  z panią Martą Dziura- dyrektorem szkoły oraz nauczycielami języka niemieckiego, którzy koordynują wszystkie działania –  wicedyrektorem   Violettą Auguścik i panem Pawłem Feledykiem. Goście wzięli także czynny udział w  Maratonie Pływackim ”Przepływamy Kanał La Manche”, obejrzeli nowĄ atrakcję na Pustyni Błędowskiej „Różę Wiatrów”  i wymienili doświadczenia w pracy z młodzieżą z przedstawicielami jednostek OSP w Gminie Klucze z panem Andrzejem Janikiem – Prezesem  Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kluczach na czele.

Delegacja zwiedziła także Fabrykę Schindlera w Krakowie oraz gościła na IV Turnieju Piłki Nożnej im. Antoniego Piechniczka organizowanym  w Bydlinie.

15 lat temu Gmina Klucze podpisała umowę o współpracy z niemieckim stowarzyszeniem Kreisjugendring  Kyffhäuserkreis e.V. Dzięki niej młodzież Gminy Klucze nieprzerwanie od 2003 roku ma możliwość wymiany doświadczeń ze swoimi niemieckim rówieśnikami,  doskonalenia języka niemieckiego oraz aktywnego spędzania czasu wolnego  podczas dwutygodniowych pobytów wakacyjnych  w Polsce i w Niemczech. Wymiana cieszy się dużą popularnością także dlatego, iż dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży  koszty są niewielkie.

Oprócz spotkań młodzież realizuje także wspólne projekty. Do tej pory zrealizowano  projekty o tematyce muzycznej, sportowej, ekologicznej i historycznej.

Na uwagę zasługuje także bardzo dobra współpraca między  jednostkami ochotniczych straży pożarnych  Gminy Klucze i Powiatu Kyffhäuser.

[Not a valid template]