Zielona szkoła w Darłówku

„ZIELONA SZKOŁA”

 

„Zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie”

W dniach od 7 maja- 20 maja 53  uczniów z klas II,  III a, III b i III c wraz z czwórką opiekunów przebywało na Zielonej Szkole w Darłówku w ośrodku wypoczynkowym „Gniewko”.

 Pobyt  nad Bałtykiem był dla większości uczniów pierwszą wyprawą nad polskie morze. W czasie pobytu dzieci były uczestnikami licznych atrakcji i wycieczek. Między innymi z licznymi atrakcjami zetknęły się podczas:

  • wycieczki do zielonych labiryntów gospodarstwa edukacyjnego w Paprotach; Paproty to miejscowość zlokalizowana w zacisznym zakątku gminy Malechowo, w otoczeniu lasów bogatych w runo z dala od zgiełku ulic i smogu. Na naszych uczniów czekały gry i zabawy labiryntowe, rzucanie się napełnionymi balonami z wodą, bańki mydlane, a na końcu pyszne kiełbaski z grilla.
  • wycieczki do Kołobrzegu; Uczniowie zwiedzali latarnie morską, uczestniczyli w zabawie „Piracka Przygoda”- programie opartym na starych żeglarskich zabawach i konkursach oprawionych muzyką folkową i szantami.
  • wycieczki do Ogrodów Tematycznych Hortulus w Dobrzycy;
  • zwiedzania Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie;
  • rejsu statkiem wycieczkowym „Król Eryk 1” z portu w Darłówku Wschodnim.

W ramach dbałości o tężyznę fizyczną dzieci pod okiem ratownika w basenie doskonaliły umiejętności pływackie. Dbałość o zdrowie to również gimnastyka korekcyjna prowadzona przez  rehabilitanta. Dzieci korzystały też z zabiegów inhalacyjnych.

Czas pobytu w ośrodku  umilany był dzieciom m.in. pieczeniem kiełbasek, dyskotekami, grami i zabawami na placu zabaw. dyskoteką w piżamach-„Piżam Party”,      

Odbył się również „Chrzest morski”, na którym wszyscy otrzymali morskie imiona np . Mądra Meduza, Uśpiona Ostryga, Sprytny Węgorz, Konik Morski, Wilk Morski, Gorący Piasek itp. Podczas pobytu w Darłówku odbyły się śluby kolonijne, zabawy integracyjne, wieczór piosenki, konkurs czystości Ciekawostką był „Dzień Ryby”. W czasie tego dnia wszyscy posługiwali się Alfabetem Morse`a. Codziennie odbywały się piesze wycieczki i spacery brzegiem morza. Konkursy plastyczne i zawody sportowe organizowane były  przez koordynatora z biura podróży Green Travel.

W czasie zielonej szkoły uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o Polsce i poznać wiele ciekawych miejsc oraz elementy krajobrazu nadmorskiego. Ponadto zielona szkoła dała możliwość nabywania umiejętności samodzielnego radzenia sobie w życiu codziennym, gdyż dla wielu z dzieci był to pierwszy wyjazd bez rodziców. Uczniowie musieli wykazać się samodzielnością w zakresie higieny osobistej, dbałości o rzeczy swoje i kolegów, umiejętnością współżycia w grupie rówieśniczej. Wyjazd na zielona szkołę miał więc wiele walorów zarówno edukacyjnych, poznawczych, jak i wychowawczych.

[Not a valid template]