„ZIELONA SZKOŁA”
„Zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie”
W dniach od 7 maja- 20 maja 53 uczniów z klas II, III a, III b i III c wraz z czwórką opiekunów przebywało na Zielonej Szkole w Darłówku w ośrodku wypoczynkowym „Gniewko”.
Pobyt nad Bałtykiem był dla większości uczniów pierwszą wyprawą nad polskie morze. W czasie pobytu dzieci były uczestnikami licznych atrakcji i wycieczek. Między innymi z licznymi atrakcjami zetknęły się podczas:
- wycieczki do zielonych labiryntów gospodarstwa edukacyjnego w Paprotach; Paproty to miejscowość zlokalizowana w zacisznym zakątku gminy Malechowo, w otoczeniu lasów bogatych w runo z dala od zgiełku ulic i smogu. Na naszych uczniów czekały gry i zabawy labiryntowe, rzucanie się napełnionymi balonami z wodą, bańki mydlane, a na końcu pyszne kiełbaski z grilla.
- wycieczki do Kołobrzegu; Uczniowie zwiedzali latarnie morską, uczestniczyli w zabawie „Piracka Przygoda”- programie opartym na starych żeglarskich zabawach i konkursach oprawionych muzyką folkową i szantami.
- wycieczki do Ogrodów Tematycznych Hortulus w Dobrzycy;
- zwiedzania Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie;
- rejsu statkiem wycieczkowym „Król Eryk 1” z portu w Darłówku Wschodnim.
W ramach dbałości o tężyznę fizyczną dzieci pod okiem ratownika w basenie doskonaliły umiejętności pływackie. Dbałość o zdrowie to również gimnastyka korekcyjna prowadzona przez rehabilitanta. Dzieci korzystały też z zabiegów inhalacyjnych.
Czas pobytu w ośrodku umilany był dzieciom m.in. pieczeniem kiełbasek, dyskotekami, grami i zabawami na placu zabaw. dyskoteką w piżamach-„Piżam Party”,
Odbył się również „Chrzest morski”, na którym wszyscy otrzymali morskie imiona np . Mądra Meduza, Uśpiona Ostryga, Sprytny Węgorz, Konik Morski, Wilk Morski, Gorący Piasek itp. Podczas pobytu w Darłówku odbyły się śluby kolonijne, zabawy integracyjne, wieczór piosenki, konkurs czystości Ciekawostką był „Dzień Ryby”. W czasie tego dnia wszyscy posługiwali się Alfabetem Morse`a. Codziennie odbywały się piesze wycieczki i spacery brzegiem morza. Konkursy plastyczne i zawody sportowe organizowane były przez koordynatora z biura podróży Green Travel.
W czasie zielonej szkoły uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o Polsce i poznać wiele ciekawych miejsc oraz elementy krajobrazu nadmorskiego. Ponadto zielona szkoła dała możliwość nabywania umiejętności samodzielnego radzenia sobie w życiu codziennym, gdyż dla wielu z dzieci był to pierwszy wyjazd bez rodziców. Uczniowie musieli wykazać się samodzielnością w zakresie higieny osobistej, dbałości o rzeczy swoje i kolegów, umiejętnością współżycia w grupie rówieśniczej. Wyjazd na zielona szkołę miał więc wiele walorów zarówno edukacyjnych, poznawczych, jak i wychowawczych.
[Not a valid template]