Ukraino, DZIĘKUJEMY!

Україно, ДЯКУЙТЕ!

ПОДЯКА

Ми дякуємо директорці шкільного комплексу №2 м. Тернополя, Україні пані Інні Іванюк, вчителям, працівникам школи, студентському уряду, батькам та студентам за теплий прийом та велике серце, яке нам показали під час візиту до їхньої школи. Зустріч з вами – надзвичайний урок гостинності та тепла, який ми завжди пам’ятатимемо!

 

Ukraino, DZIĘKUJEMY!

PODZIĘKOWANIE

Dziękujemy Dyrektorce Zespołu Szkół Nr 2 w Tarnopolu, Ukraina Pani Innie Ivanyuk, nauczycielom, pracownikom szkoły, Samorządowi Uczniowskiemu, rodzicom oraz uczniom za ciepłe przyjęcie i wielkie serce okazane nam podczas wizyty w ich szkole. Spotkanie z Wami to dla nas niezwykła lekcja gościnności oraz serdeczności, którą zawsze będziemy pamiętać!

 

PODZIĘKOWANIE

W imieniu Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach, uczestników wycieczki, opiekunów oraz szkoły goszczącej w Tarnopolu dziękujemy sponsorom za pomoc w dofinansowaniu przejazdu: Gminnemu Zespołowi Oświaty w Kluczach, Urzędowi Gminy Klucze.

Dziękujemy za przekazanie upominków dla uczniów i pracowników szkoły w Tarnopolu Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Kluczach oraz NZOZ „ Zdrowie”.

W szczególności chcemy podziękować Rodzicom uczniów naszej szkoły za hojne przekazanie przyborów szkolnych dla dzieci z Ukrainy.

DZIĘKUJEMY

 


RELACJE UCZESTNIKÓW

WYCIECZKA NA UKRAINĘ

W dniu 24.10.2019r. polska delegacja ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach miała okazję pojechać na Ukrainę, do Zespołu Szkół nr 2 w Tarnopolu. Z naszej szkoły pojechało 10 uczniów wraz z opiekunami. Jechaliśmy tam autobusem prawie 13 godzin. Na miejscu bardzo ciepło przywitali nas uczniowie zaprzyjaźnionej szkoły – tańcem i śpiewem. Zakwaterowano nas w przytulnym hotelu w Tarnopolu przy ulicy Lwowskiej 11.

Drugiego dnia zwiedzaliśmy szkołę wraz z trzema przewodniczkami. Mogliśmy zobaczyć jak uczą się tam uczniowie i jakie mają sale lekcyjne. Byliśmy również w szkole artystycznej, gdzie podczas warsztatów uczyliśmy się robić kotyliony w kolorach flagi ukraińskiej. Pod koniec dnia w szkole gospodarzy odbyła się prezentacja multimedialna o naszej szkole oraz wspólna dyskoteka.

W trzecim dniu spotkaliśmy się w ratuszu z władzami miasta oraz pojechaliśmy do Mariańskiego Centrum Duchowego, gdzie uczestniczyliśmy w drodze krzyżowej odprawianej w obrządku prawosławnym.

Ostatniego dnia odbyło się pożegnanie, podczas którego otrzymaliśmy drobne prezenty od dyrektorki szkoły. Wszystkim było naprawdę smutno, kiedy musieliśmy wracać do Polski. Najbardziej zaskoczyło mnie to, w jak cudowny i ciepły sposób zostaliśmy tam przywitani. Cieszę się, że mogliśmy zawrzeć nowe znajomości. Mam nadzieję, że wszyscy zapamiętamy ten wyjazd jako ciekawe i pouczające doświadczenie.

Julia Kulawik, kl. 8b


W czwartek 24 października kilkoro uczniów z naszej szkoły pojechało do zaprzyjaźnionej szkoły do Tarnopola. Wyruszyliśmy wcześnie rano, bo już o 4.00. Na całe szczęście podróż minęła nam spokojnie i bez przygód, więc na 16.00 byliśmy na miejscu. Od razu zostaliśmy bardzo mile powitani, a następnie udaliśmy się na kolację.

Następnego dnia, pełni energii, wybraliśmy się do szkoły. Już od progu dzieci przywitały nas z uśmiechem na twarzach oraz z flagami Polski i Ukrainy. Na samym początku zaskoczyła nas gościnność i otwartość młodych Ukrainek i Ukraińców. Później odbył się apel powitalny, na którym ukraińscy uczniowie zaprezentowali układ taneczny. Kiedy nadeszła nasza kolej na prezentację, Emilka Cholewa z klasy 5a zaśpiewała piosenkę o nauczycielach, a następnie zatańczyła swój własny układ taneczny bogaty w liczne akrobacje. Potem rozpoczęliśmy zwiedzanie szkoły. Udaliśmy się na lekcję j. angielskiego, fizyki oraz WF-u, a także uczestniczyliśmy w zajęciach artystycznych. Wieczorem, przed dyskoteką, Miłosz i Marcel przedstawili prezentację, dotyczącą naszej szkoły, która wszystkich bardzo zaciekawiła. Tego dnia wróciliśmy późno do hotelu, zmęczeni i pełni wrażeń.

W sobotę do południa byliśmy na spotkaniu z przedstawicielem władz miasta w Tarnopolu. Mimo tego, że mówiliśmy w innych językach, to nie mieliśmy problemu, aby się porozumieć. Podczas rozmów Pani Mirosława Dziatłowicz zaprosiła uczniów z Ukrainy, aby wraz z Panią Dyrektor odwiedzili naszą szkołę. Po spotkaniu udaliśmy się do galerii, gdzie mogliśmy kupić pamiątki z Ukrainy. Pod wieczór pojechaliśmy do Centrum Duchowego, takiej ukraińskiej Jerozolimy, gdzie codziennie przyjeżdżają ludzie wszystkich wyznań.

Ostatniego dnia, zaraz po śniadaniu, poszliśmy do szkoły pożegnać się z dyrekcją i z Tarnopolem. W ramach podziękowań za przybycie dostaliśmy od Pani Dyrektor koszulki ze znaczkiem Ukrainy. Był to taki mały gest, a tak nas wszystkich uradował. Następnie wyruszyliśmy w drogę powrotną, która również przebiegła nam bez przeszkód. Już podczas drogi zaczęliśmy się dzielić wspomnieniami między sobą, a po powrocie podzieliliśmy się nimi także z rodzicami.

Dzięki temu wyjazdowi przekonaliśmy się, jak uprzejmi, kulturalni i gościnni potrafią być Ukraińcy. Było to dla nas niesamowite przeżycie i myślę, że gdy oni przyjadą do Polski to zostaną również mile i przyjaźnie przyjęci.

Helena Myszewska, kl. 8b


W dniach 24-27.10.2019r wybraliśmy się grupą 10-cio osobową pod opieką Pań: Mirosławy Dziatłowicz, Anety Miszczyńskiej oraz Pana Pawła Krawczyka do naszej zaprzyjaźnionej szkoły w Tarnopolu na Ukrainie.

Po dotarciu na miejsce i zakwaterowaniu się w akademiku, pojechaliśmy na pyszną kolację. Po powrocie do akademika poszliśmy spać, bo czekał na nas kolejny długi i ciekawy dzień.

Drugiego dnia po przebudzeniu i przygotowaniu się do odwiedzin w szkole pojechaliśmy na śniadanie. Po pysznym śniadaniu pojechaliśmy do szkoły. Uczniowie tamtejszej szkoły powitali nas bardzo ciepło i serdecznie, a także zaprosili na słodki poczęstunek. Następnie poszliśmy do szkoły artystycznej, gdzie robiliśmy ozdoby z koralików i wstążki. Po obiedzie był odpoczynek, a po odpoczynku dyskoteka. I tak zakończył się nasz drugi dzień pobytu na Ukrainie.

Dzień trzeci rozpoczęliśmy od pysznego śniadania, a następnie pojechaliśmy do galerii handlowej, gdzie każdy mógł kupić sobie pamiątki. Po obiedzie pojechaliśmy zwiedzić sanktuarium ” Zawarnica” i tak trzeci dzień na Ukrainie dobiegł końca.

Dzień czwarty był naszym dniem ostatnim w Tarnopolu. Po zjedzeniu śniadania i pożegnaniu się z nauczycielami i uczniami Ukraińskiej szkoły wyruszyliśmy do domu do Polski.

To była super wycieczka, i chętnie bym jeszcze raz pojechała.

Alicja Matusiak, kl.6a


W dniach 24-27 października 2019r. odbyła się wycieczka szkolna do zaprzyjaźnionej szkoły w Tarnopolu na Ukrainie. Wzięło w niej udział 10 wybranych uczniów z całej szkoły oraz 3 nauczycieli.

Pierwszy dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zebrania pod budynkiem szkoły. Wszyscy przybyli punktualnie i o 4.00 wyjechaliśmy. Podróż trwała aż 12 godzin. Co prawda mieliśmy kilka postojów, ale i tak wszyscy byli wyczerpani, więc po przyjeździe zjedliśmy kolację, a resztę czasu spędziliśmy na rozpakowywaniu się i odpoczynku.

Następnego dnia wstaliśmy już w pełni wypoczęci. Na początku pojechaliśmy na śniadanie, a po posiłku udaliśmy się do szkoły. Tam zostaliśmy bardzo ciepło i miło powitani. Później udaliśmy się do szkoły artystycznej gdzie nauczono nas jak robić brożki. Każdy zrobił jedną i mógł ją zabrać na pamiątkę. Po lekcji plastyki wyruszyliśmy na zwiedzanie szkoły. Klasy były bardzo ładne, a lekcje ciekawe. Pod koniec tego dnia poszliśmy oglądać zachód słońca nad jeziorem.

Trzeciego dnia wybraliśmy się do galerii handlowej. Tam mieliśmy czas wolny, żeby kupić sobie jakieś pamiątki. Następnie pojechaliśmy zwiedzać Mariańskie Centrum Duchowe. Po powrocie zjedliśmy kolację i udaliśmy się do hotelu

Ostatniego dnia przyszedł czas pakowania się i przygotowania do powrotu. Rano pojechaliśmy do szkoły pożegnać się z nauczycielami. Dostaliśmy drobne upominki i udaliśmy się w drogę powrotną do Polski.

Mnie osobiście ta wycieczka się bardzo podobała. Dzięki niej zobaczyłam jak wygląda życie na Ukrainie i skosztowałam ich pysznych potraw. Chętnie pojechałam bym tam jeszcze raz

Wiktoria Matusiak, kl. 8b