DZIĘKUJEMY!!! – klasa 8b

DZIĘKUJEMY…

Minęło osiem lat odkąd po raz pierwszy przekroczyliśmy progi tej szkoły. Biorąc pod uwagę fakt, iż większość z nas ma 15 lat – spędziliśmy tu połowę swojego życia. To był intensywny czas, którego nigdy nie zapomnimy. Z tego miejsca chcielibyśmy podziękować wszystkim tym, którzy włożyli trud w nasze wychowanie i towarzyszyli nam na tej drodze. Zacznijmy od początku…

W klasach 1-3 naszą wychowawczynią była Pani Anna Góźdź. Pomogła rozwinąć nam skrzydła oraz przygotowała do dalszych lat nauki. Dziękujemy, że cierpliwie odpowiadała Pani na wszystkie pytania, które zadawaliśmy i zawsze służyła dobrą radą. Dziękujemy Pani Marioli Wrońskiej za przekonanie nas, że angielski nie jest taki straszny, jak na początku myśleliśmy. Pani Katarzynie Szeląg za przybliżenie historii biblijnych za pomocą rysunków i kolorowanek. Pani Marzenie Pilch-Kocjan za ćwiczenia, które mogliśmy wykorzystywać na rozgrzewce na wf-ie do końca szkoły.

Potem przyszła klasa czwarta – ze wszystkich stron zaczęli otaczać nas różni nauczyciele, a prawie każda lekcja odbywała się w innej sali. Na szczęście szybko się do tego przyzwyczailiśmy.

Dziękujemy wszystkim matematyczkom, które odkryły przed nami tajniki królowej nauk. Pani Annie Płonce za te dwa lata, które wprowadziły nas w świat matematyki, Pani Dorocie Łazarczyk, dzięki której poznaliśmy tę zabawniejszą stronę nauk ścisłych. Zawsze będziemy pamiętać, że jest to niemożliwe, aby w teatrze znalazło się 2800,5 krzesła w jednym rzędzie. Pani Aleksandrze Witkowskiej-Osuch, która przez sześć miesięcy nauczyła nas tak dużo, Pani Renie Ledzińskiej, której zawdzięczamy poznanie zasad podobieństwa trójkątów oraz algebry (a uczyła nas zaledwie miesiąc), Panią Elżbietę Kwaczyńską, znaliśmy krótko, ale zawsze będziemy pamiętać wycieczkę do Warszawy, na którą pojechała Pani wraz z nami. Dziękujemy też Pani Annie Rybak, którą podziwiamy za to, że wytrzymała z nami ten ostatni rok, kiedy stres przed egzaminami najbardziej dawał się we znaki. Naszą klasową tradycją stało się obliczanie prawdopodobieństwa, jak szybko kolejna matematyczka od nas ucieknie… Przysięgamy, że nigdy nie mieliśmy złych intencji 🙂

Kolejne podziękowania kierujemy do polonistek, Pani Celiny Adamek oraz Pani Magdaleny Jurczyk, które ukazały nam magię literatury. Pani Celina Adamek wiele razy powtarzała nam, że ‘są trzy rodzaje literackie; liryka, epika, dramat’, dlatego teraz nikt nie ma wątpliwości, kiedy trzeba odróżnić gatunek od rodzaju literackiego. Dedykujemy Pani wszystkie akapity w naszych pracach pisemnych. Podczas jednej lekcji polskiego mieliśmy okazję zaobserwować zjawisko latających butów po klasie – to były niezapomniane zajęcia. Dziękujemy Pani Magdalenie Jurczyk za nauczenie nas poprawnego pisania rozprawek. Za te tony zadań domowych podczas nauczania zdalnego, które nie pozwoliły nam się nudzić, ale dzięki którym ze spokojem czekaliśmy na termin egzaminów.  Uświadomiła nam Pani, jak ważne jest czytanie lektur w całości oraz ze zrozumieniem i jak bardzo może to się przydać podczas ich omawiania.

A teraz czas na nauki ścisłe. Od klasy czwartej Pani Monika Madejewska-Pandel na lekcjach przyrody czuwała nad naszą znajomością świata. Nierozłączną rzeczą stało się regularne oglądanie filmów o naszej planecie. Po trzech latach przyroda zamieniła się na cztery nowe przedmioty; geografię, biologię, fizykę oraz chemię. Był to dla nas duży przeskok, ale dzięki zaangażowaniu nauczycieli, szybko się do niego przyzwyczailiśmy. Bardzo dziękujemy Panu Jackowi Nowakowi za przekazaną nam wiedzę. Lekcje umilały nam liczne dyskusje na różne tematy, chociaż większość z nich dotyczyła lodowców oraz drzew iglastych, z którymi ktoś z nas miał bardzo duży problem. Pani Joannie Bokalskiej-Rajbie pragniemy podziękować za interesujące wykłady na temat człowieka i jego organów. Dzięki Pani zapamiętamy jak rozrysowywać krzyżówki genetyczne i na czym naprawdę polega ekologia. W siódmej klasie fizyki uczyła nas Pani Aleksandra Krzyżak, której zawdzięczamy zawsze kompletne notatki w zeszycie, niezastąpione w przygotowaniach do sprawdzianów. I chociaż na pierwszych lekcjach panowała napięta atmosfera, po kilku zajęciach wszystko się rozluźniło i zaczęliśmy wspólnie żartować. Co prawda, już wspominaliśmy Panią Dorotę Łazarczyk, jednak nigdy nie zapomnimy pewnej lekcji fizyki w klasie ósmej, kiedy to w trakcie wizytacji z kuratorium, podczas wykonywania doświadczenia, zostały przepalone przewody elektryczne. Mimo wszystko to wydarzenie nie zniechęciło nas do dalszego uczestnictwa w eksperymentach. Dziękujemy także Pani Annie Krawiec za radosne prowadzenie każdej lekcji. Mogliśmy czerpać dużo wiedzy z Pani zajęć, a także oglądać liczne doświadczenia. Zawsze będziemy pamiętać, kto dmuchał do wody wapiennej oraz kto kołysał się w rytm muzyki, lecącej w trakcie doświadczeń oglądanych na tablicy. Zaraziła Pani wielu z nas swoją pasją i zamiłowaniem do chemii, więc chętnie i aktywnie uczestniczyliśmy w zajęciach. Warto wspomnieć także jedną lekcję, kiedy to podczas doświadczenia z wydzielaniem wodoru zawitała u nas Pani Wicedyrektor i swój zachwyt, spowodowany uzyskaniem przez Panią Krawiec głośnego dźwięku, wyraziła poprzez równie głośny okrzyk przerażenia.  Pan Sławomir Kloc w tym roku na informatyce nauczył nas wielu przydatnych funkcji, które już zawsze będziemy stosować podczas tworzenia przeróżnych dokumentów na komputerze. Chcielibyśmy za to serdecznie podziękować oraz za to, że mimo braku dialogu z naszej strony, przetrwał Pan ten rok.

Kolejne podziękowania należą się naszym Paniom od historii i wos-u. Dziękujemy Pani Marcie Myszewskiej, która skupiła się na tym, abyśmy dokładnie zrozumieli omawiane wydarzenia historyczne, dlatego przykładała dużą wagę do znajomości ich przyczyn i skutków. Na lekcjach wos-u chciała przekazywała nam najbardziej praktyczne i przydatne w dorosłym życiu informacje. Mimo wymagań, zawsze pozostawała dla nas miła. Pani Teresie Gut zawdzięczamy dobre opanowanie materiału o II wojnie światowej. Była Pani bardzo spokojną nauczycielką, której zawsze zależało na naszych dobrych ocenach. W ósmej klasie naszą nauczycielką historii i wos-u została Pani Agata Janda, która była bardzo wymagająca, ale dzięki temu dokładnie opanowaliśmy materiał. Dziękujemy Pani za lekcje pełne ciekawostek, za nauczenie nas wyrażania własnej opinii oraz próby nakłonienia nas do odzywania się na lekcjach. Wiemy, że byliśmy bardzo oporni w tej kwestii.

Ważnym elementem naszej edukacji była nauka języków nowożytnych. Wszyscy uczyliśmy się dwóch z nich – angielskiego oraz niemieckiego. Pani Aneta Miszczyńska angażowała siebie oraz naszą klasę w wiele projektów, dzięki czemu bardzo dobrze opanowaliśmy język angielski. Ale do tego wrócimy później… Natomiast języka niemieckiego uczyły nas dwie nauczycielki; Pani Dagmara Mrówka oraz Pani Violetta Auguścik. Mimo tego, że Panie mają różne sposoby nauczania, to bez problemów zrozumieliśmy materiał z klas 7-8. Pani Dagmara Mrówka kładła większy nacisk na znajomość dużej ilości słówek, a Pani Violetta Auguścik na ich wymowę, dlatego idealnie się dopełniały.

Nie możemy zapomnieć o tych, którzy dzielnie dbali o naszą sprawność fizyczną i nie dali nam się rozleniwić. Dziękujemy Pani Ewelinie Maryszewskiej-Polan, która zarażała nas swoim dobrym humorem i zawsze była dla nas miła. Oprócz tradycyjnych lekcji, uczyliśmy się także układów tanecznych, a jeden z nich został zaprezentowany na przedstawieniu pt. ‘The Ugly Duckling’. Panu Grzegorzowi Ładoniowi zawdzięczamy pierwsze kursy pływania w najmłodszych klasach. Zawsze mogliśmy czuć się bezpiecznie w jego towarzystwie, nawet jeśli ktoś obawiał się wody. W pamięć zapadła nam sytuacja, kiedy ktoś z nas zaczął się topić, a Pan bez chwili zastanowienia ruszył mu na pomoc. Dziękujemy Pani Małgorzacie Curyło, która dbała o nasze samopoczucie, zabierając nas na liczne spacery. A podczas lekcji informatyki przykładała dużą wagę do dokładnego poznania przez nas najważniejszych programów komputerowych. O naszą dobrą kondycję dbał także Pan Hubert Poczęsny. Zawsze na pierwszym miejscu stawiał gry zespołowe, w których sam chętnie uczestniczył. Dzięki temu nawiązał on bardzo dobry kontakt z uczniami, a wielu z nich mogło z nim porozmawiać na tematy niekoniecznie związane ze sportem, co bardzo sobie cenią. Dziękujemy również Pani Mirosławie Dziatłowicz, która mimo wielu obowiązków na głowie, związanych z pracą Wicedyrektora, zawsze poświęcała nam dużo czasu podczas lekcji i po nich oraz często urozmaicała lekcje niestandardowymi ćwiczeniami.

Szkoła bywa bardzo stresująca, dlatego warto korzystać z przedmiotów, takich jak muzyka, plastyka, czy technika, na których nie trzeba było się stresować, a można było przyjemnie spędzić czas. Serdecznie dziękujemy Pani Annie Rybak za prowadzenie zajęć z techniki, dzięki którym teraz możemy legalnie jeździć na rowerach po ulicy. Podczas tych lekcji mogliśmy nauczyć się także pisma technicznego, które mogło przełożyć się na poprawę naszego pisma w zeszytach, jednak nie wszyscy skorzystali z tej możliwości i notatki części z nas nadal są praktycznie nieczytelne. Dziękujemy też Pani Martynie Smaruj, która na lekcjach muzyki i plastyki napełniała nas kreatywnością oraz chęcią do działania. Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na te zajęcia, ponieważ mogliśmy na nich odpocząć oraz nabrać siły na resztę lekcji. Jedne z najprzyjemniejszych chwil spędziliśmy właśnie z Panią, podczas nauki piosenek oraz tworzenia małych arcydzieł. Aby uniknąć stresu często sięgamy po książki. Dlatego dziękujemy również naszym Paniom Bibliotekarkom – Pani Renacie Zawisz oraz Pani Urszuli Świercz, które od pierwszej klasy umożliwiały nam wypożyczanie książek ze szkolnej biblioteki oraz doradzały przy ich wyborze. Czasami trzeba było nas pogonić, aby wszystkie książki wróciły na czas, ale chyba żadna z nich nigdy nie zaginęła. Ogromne podziękowanie należą się Pani Adriannie Nowakowskiej za własnoręczne uszycie większości strojów do szkolnych przedstawień, a nie było ich mało. Zawsze była Pani gotowa nam doradzić w kwestii gazetki klasowej, a nawet pomóc w przygotowaniu części materiałów. Oprócz tego zajmowała się Pani nami na licznych zajęciach świetlicowych i wraz z Panem Dariuszem Zubem, dbała o poprawne zachowanie w ich trakcie.

W trakcie naszej edukacji nieprzerwanie towarzyszyły lekcje religii. Księdzu Pawłowi Staniszowi dziękujemy za poczucie humoru i za wkład w zrozumienie przez nas Pisma Świętego. Poświęcił Ksiądz wiele swoich nerwów, abyśmy się dobrze zachowywali, co widać w nas do dziś. Dziękujemy Pani Magdalenie Nowak za przygotowanie nas do sakramentu bierzmowania oraz pogłębienie naszej wiary.

Jak wiemy, każdy ma problemy, dlatego Panie Paulina Curyło, Maria Dyduch oraz Wioletta Deptalska zawsze były gotowe pomóc nam je rozwiązać, z chęcią wysłuchać i doradzić. Ponadto Pani Paulina Curyło i Pani Maria Dyduch przeprowadziły z nami zajęcia z doradztwa zawodowego, które to pomogły nam w wyborze szkoły średniej. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni. Dla Pań Pedagog oraz dla Pani Joanny Bokalskiej-Rajby należą się też podziękowania za organizowanie zbiórek krwi i zachęcanie nas do udziału w nich, ponieważ wszyscy wiemy, że pomoc drugiemu człowiekowi jest jedną z rzeczy, o których zawsze trzeba pamiętać. Oprócz porad i różnych akcji Panie Małgorzata Curyło, Joanna Bokalska-Rajba oraz Aleksandra Rutkowska uczyły nas wychowania do życia w rodzinie, przypominały o wartościach, którymi powinniśmy się kierować oraz o wielu problemach, z którymi wiąże się zakładanie rodziny.

Jak wszyscy wiemy szkoła nie rządzi się sama, a na czele każdej placówki stoi dyrektor. Z tego miejsca chcielibyśmy również podziękować Pani Dyrektor Marcie Dziura za pozytywną energię, którą nas zarażała każdego dnia, za wszystkie miłe słowa do nas skierowane. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie inicjatywy, pomysły. Wiemy, że zawsze mogliśmy liczyć na Pani pomoc i wsparcie, a także upomnienie, kiedy nasze zachowanie odbiegało od normy. Jeszcze raz – dziękujemy!

Dziękujemy też pozostałym nauczycielom, z którymi spotykaliśmy się na korytarzach szkolnych lub zastępstwach. Zawsze mogliśmy liczyć na ich pomoc. Dziękujemy Pracownikom Administracji Paniom Kucharkom, a także Panom Konserwatorom, którzy pewnego dnia, pracując na dachu szkoły, dostarczyli nam bardzo interesującego tematu do dyskusji podczas lekcji geografii, który dotyczył ataków terrorystycznych. Chcemy też podziękować Kolegom i Koleżankom z równoległej klasy, bez Was ten czas nigdy nie byłby taki sam! Ogromne podziękowania należą się Rodzicom, którzy w nas wierzyli, wspierali, znosili nasze wszystkie kaprysy. Zawsze byli i będą obecni zarówno przy naszych sukcesach, jaki i   niepowodzeniach.

            Chciałabym też podziękować Wam, moim Kolegom i Koleżankom, dzięki którym te osiem lat było magicznym okresem. Co prawda przez aktualną sytuację na świecie ostatnie pół roku spędziliśmy odizolowani od siebie, bez możliwości bezpośredniego kontaktu, tylko za pomocą urządzeń elektronicznych, które nie wpływają zbyt korzystnie na nasze dobre samopoczucie i zdrowie. Mimo tego, że tak to wszystko się ułożyło, myślę, że już zawsze będziemy pamiętać zabawne chwile z wycieczek szkolnych i imprez klasowych, których tu lepiej nie wspominać, nie ze względu na to, że są zawstydzające, ale dlatego, żebyśmy wyszli z tej szkoły z mianem ‘dobrej klasy’ nie tylko pod względem ocen, ale również zachowania.

Na samym końcu chcielibyśmy podziękować najważniejszej osobie, naszej  Wychowawczyni, Pani Anecie Miszczyńskiej, bez której nie byłoby nas tutaj. Zawdzięczamy Pani to, jaką zgraną klasą jesteśmy. Dziękujemy za przekazaną wiedzę i miłość do języka angielskiego. Podziwiamy Panią za to, jak wiele godzin poświęciła Pani na pracowanie nad naszą aktywnością. Jesteśmy wdzięczni za pomoc w rozwiązywaniu naszych problemów, a także zapobieganie bitwom o łóżka i krzesła w młodszych klasach. Do naszych najlepszych wspomnień z lat szkolnych będą  należeć wycieczki i wszystkie wyjścia klasowe, podczas których Pani się nami opiekowała, mimo tego, że nie zawsze byliśmy najgrzeczniejsi. Mieliśmy także możliwość uczestniczenia w kilku wycieczkach zagranicznych, a podczas jednej z nich troje z nas otrzymało zaproszenie na wycieczkę do Stanów Zjednoczonych w wypadku, gdyby taki wyjazd był organizowany. Ciągle o tym pamiętamy… Oprócz standardowych lekcji, angażowała się Pani w liczne projekty, w trakcie których mieliśmy możliwość poznania wielu zagranicznych kultur oraz mogliśmy rozwijać jeszcze bardziej swoje umiejętności językowe. Bardzo szybko przywiązaliśmy się do regularnych zajęć teatralnych, których efekty wszyscy mogli wielokrotnie obserwować na deskach szkolnej sceny. Każde z przedstawień sprawiło nam dużo radości i zabawy. Zdecydowanie będzie nam ich brakować w kolejnych latach nauki. Co prawda mamy nadzieję na kontynuację zajęć od września, ale w pełni zrozumiemy, jeśli Pani po prostu będzie musiała od nas odpocząć. W takim razie poczekamy nawet kolejny rok. Serdecznie chcielibyśmy podziękować za wszystko, co Pani nam dała w trakcie tych pięciu lat, a jest tego tak wiele, że słowa nie oddadzą naszej wdzięczności. Nigdy nie zapomnimy o Pani i zawsze będziemy mile wspominać czas spędzony z Panią. Jest Pani zdecydowanie najlepszą Wychowawczynią, na jaką mogliśmy trafić.

Żałujemy, że nie możemy osobiście podziękować każdemu nauczycielowi, jednak liczymy na to, iż ta przemowa dotrze do wszystkich. Jesteśmy bardzo wdzięczni i jeszcze raz dziękujemy za każdą chwilę poświęconą dla nas, za cały wkład w naszą edukację, za te wszystkie śmieszne momenty w czasie lekcji, o których my nigdy nie zapomnimy… Mamy nadzieję, że będziecie nas miło wspominać. Za wszystko jeszcze raz – DZIĘKUJEMY!

Helena Myszewska wraz z klasą 8b