uczniowie klasy 7c na wycieczce po gminie Klucze, w Bydlinie

Wycieczka po Gminie Klucze

Wycieczka po Gminie Klucze

Dnia 27 października klasa 7c ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach, udała się na wycieczkę śladami historii w Gminie Klucze.

Naszą przygodę zaczęliśmy od odwiedzenia cmentarza w Bydlinie, na którym zobaczyliśmy mogiłę poległych legionistów w bitwie pod Krzywopłotami oraz mogiłę żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej. Uczestnicy wycieczki zostali zapoznani z fascynującą historią tej bitwy. Zwrócono również uwagę na stary, gruby dąb, który na pewno był świadkiem tamtych wydarzeń.

Następnie udaliśmy się na wzgórze zamkowe. Nasze ogromne zainteresowanie wzbudziły okopy, dzięki którym łatwiej mogliśmy sobie wyobrazić jak przebiegała I wojna światowa.

Na samej górze poznaliśmy historię zamku, a więc cofnęliśmy się jeszcze dalej w historii.

Po zejściu, podeszliśmy do Szkoły Podstawowej w Bydlinie, gdzie obejrzeliśmy makietę bitwy pod Krzypołotami i Załężem.

Następnie pojechaliśmy do Krzywopłot, gdzie zobaczyliśmy zrekonstruowaną gawrę, która służyła żołnierzom za schronienie.

Dziękujemy pani sołtys Krzywopłot za wręczenie nam książeczek na temat miejscowości i bitwy – czekają na chętnych w szkolnej bibliotece.

Dalsza nasza trasa prowadziła do Golczowic. Tam dowiedzieliśmy się o przebiegu powstania styczniowego na naszym terenie, w tym bitwy pod Golczowicami.

Dalej czekał na nas Jaroszowiec, z przepięknym starym kościółkiem i ciekawą historią partyzantów z czasów II wojny Światowej.

Słoneczna pogoda pozwoliła na zabawę suchymi liśćmi oraz spojrzenie na piękny las bukowy w okolicy Jaroszowca.

To jeszcze nie był koniec naszej wyprawy. Po powrocie do Klucz odwiedziliśmy pomnik Ludwika Mauve i zapoznaliśmy się z historią rodu Dietlów. Obejrzeliśmy też niedawno remontowane pałacyki, związane z historią rodów Mauve i Dietlów, znajdujące się w kluczewskim parku.

To był udany dzień, tak blisko a tak ciekawie.

Zajęcia odbyły się w ramach inicjatywy lokalnej:

„Proszę Was: pozostańcie wierni temu dziedzictwu!” Jan Paweł II, grupa realizująca projekt: Agata i Marta, a organizatorem naboru inicjatyw do projektu „Kultura od-nowa” był Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2021.

Agata Janda i Marta Myszewska

#SzkołaPamięta