plakat projektu Democracy begines at home

DEMOCRACY BEGINS AT HOME  – wyjazd uczniów do Grecji ERASMUS PLUS

DEMOCRACY BEGINS AT HOME  – wyjazd uczniów do Grecji

ERASMUS PLUS

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach: Emilia Cholewa, Alicja Pilarczyk, Zuzanna Klich, Piotr Czapla, Mikołaj Bartkowiak oraz Maciej Szromnik pod opieką pań: Anety Miszczyńskiej i Marioli Wrońskiej wzięli udział w pierwszej mobilności w ramach projektu Erasmus Plus „Democracy Begins at Home” Celem projektu jest wzmacnianie poczucia demokracji oraz wielokulturowości wśród uczniów. W spotkaniu w Grecji wzięli udział uczniowie ze szkół z Polski, Turcji, Portugalii i Włoch. Wyjazd sfinansowany został ze środków Unii Europejskiej w ramach programu ERASMUS PLUS – współpraca szkół.

 

Z pamiętnika spotkania….

14 listopada 2021

Pierwsza mobilność w ramach projektu Erasmus „Democracy Begins at Home” rozpoczęła się  w Chios w Grecji. Rozpoczęliśmy dużą dawką kultury i integracji wśród uczniów z Polski, Grecji, Portugalii i Turcji.  Dzięki wizycie w klasztorze Nea Moni z XI wieku i wiosce-fortecy Anavatos skupiliśmy się  na wielokulturowości. W ciągu dnia uczniowie  mieli okazję poznać i podzielić się zwyczajami i tradycjami. W ten sposób promowaliśmy demokrację i wielokulturowość.

15 listopada 2021

Tydzień zaczął się od słońca, radości i zawierania nowych przyjaźni. Przyjęcie w VII Szkole Podstawowej w Chios było dla nas ogromnym przeżyciem. Dyrektor szkoły wygłosił ciepłe powitanie, po którym nastąpił występ muzyczny w wykonaniu greckich uczniów. Po przełamujących lody chwilach pomiędzy uczniami i nauczycielami z różnych krajów, mieliśmy okazję zwiedzić obiekty szkoły goszczącej, a każdą ze szkolnych przestrzeni zaprezentowali uczniowie z Grecji.

Następnie każda ze szkół przedstawiła swój kraj, region, miasto i szkołę, prezentując to, co najlepsze ze swojego terytorium. Obiad został podany w szkole i był prezentem od rodziców greckich uczniów.

16 listopada 2021

Dzisiejszy dzień był pełen zajęć, energii i radości. Po obejrzeniu typowego greckiego tańca Zorba mieliśmy okazję zobaczyć dramat w wykonaniu uczniów V klasy: Aristophanes Eirini (Pokój).

Uczniowie z Portugalii wykonali w ekspresyjny sposób trzy pieśni, które reprezentują przejście od dyktatury do demokracji w Portugalii. Następnie każda z grup przedstawiła znaczenie flagi, godła i hymnu każdego kraju. Odbyły się również pierwsze wspólne warsztaty, podczas których uczniowie podzieleni na międzynarodowe grupy pracowali nad herbem z włączeniem elementów z każdego z krajów. Wielokulturowość w akcji!

17 listopada 2021

Dzisiaj nasi greccy Gospodarze zaproponowali nam  fantastyczny dzień kulturalny, zabierając nas na wycieczkę do Muzeum Mastyksowe Chios i wioski Pirgi i Mesta.

Muzeum Mastyksów Chios jest poświęcone Chios Mastiha (lub mastyksowi dziąsłowemu), wyjątkowemu produktowi, które ukształtowało środowisko naturalne  na obszarze Mastichochoria w południowym Chios. Mastiha to aromatyczna żywica drzewa lentiscowego (Pistacia lentiscus Chia). Ten wiecznie zielony krzew rośnie dziko w całym basenie Morza Śródziemnego, ale południowe Chios jest jedynym miejscem, w którym jest uprawiany do produkcji Mastiha. Uczniom bardzo podobało się zwiedzanie tego nowoczesnego muzeum. Dowiedzieliśmy  się więcej o tym produkcie używanym w kosmetykach, żywności, napojach i wielu innych…

Następnie pojechaliśmy zwiedzić typowe wioski Pirgi i Mesta. Wioski te zostały zbudowane poza zasięgiem wzroku z morza, otoczone wysokimi murami z centralną wieżą, która była ostatnią deską ratunku na wypadek, gdyby mury zostały naruszone przez piratów atakujących wybrzeża Morza Śródziemnego.

Pirgi jest największą z tych wiosek, a jej najciekawszą cechą są dekoracyjne wzory wydrapane na zewnętrznych ścianach domów, znane jako ksista. Według miejscowych Pirgi to rodowy dom Krzysztofa Kolumba. Przyjmuje się, że przez jakiś czas tu mieszkał.

Mesta, całkowicie nienaruszone miasto-twierdza z 300 mieszkańcami, jest najlepiej zachowanym z tych wiosek, żywym muzeum historii i kultury, w którym życie toczy się tak, jak toczy się od setek lat. W tej wiosce mieliśmy okazję zjeść smaczną pitę na lunch w lokalnej tawernie.

18 listopada 2021

Kolejny wspaniały dzień! Zaczęliśmy od kontynuacji warsztatów, podczas których uczniowie pracowali w grupach przygotowując herb projektu. Prace finałowe zostały wystawione, a uczniowie głosowali na herb, który im się najbardziej podobał.

Następnie udaliśmy się na drugie warsztaty, na których uczniowie gospodarzy „nauczyli” jak zatańczyć piosenkę i jako grupa zdynamizować flashmob!  Zajęcia zakończyły się przyjęciem, które burmistrz Chios wydał uczniom (2 z każdego kraju) i nauczycielom (1 z każdego kraju), podczas gdy pozostali uczniowie skorzystali z okazji, aby przejść się ulicami Chios i „poczuć” miasto.

19 listopada 2021

To nasz ostatni wspólny dzień. Czas rozstrzygnięcia konkursów, oceny naszej wspólnej pracy oraz podsumowań. Czas na pożegnanie…

Nasza przygoda w projekcie „Democracy Begins at Home” nie kończy się. Kolejne spotkanie zaplanowane jest u parterów we Włoszech. Już nie możemy się doczekać…

20 listopada 2021

Wracamy do Polski. Pełni nowych doświadczeń i wrażeń. Z bagażem nowych przyjaźni i planów na przyszłość.  Jeszcze chwila aby pozostać w atmosferze starożytnej Grecji….

To tu narodziła się demokracja, którą dzięki projektowi coraz bardziej rozumiemy i doceniamy.

Do widzenia, Grecjo!

Dziękujemy!!!!

[Not a valid template]