Spotkanie z pszczelarzem. SP Klucze

Spotkanie pierwszoklasistów z pszczelarzem

Słychać w ulu gwar wesoły

bzyk, bzyk, bzyk

Wylatują z ula pszczoły

bzyk, bzyk, bzyk

Spotkanie pierwszoklasistów z pszczelarzem

Dnia 4 maja 2022 roku naszą szkołę odwiedził pszczelarz Paweł Janda.

Pan pszczelarz zapoznał nas z życiem pszczół i obowiązkami posiadacza pasieki. Dowiedzieliśmy się, że na czele ula stoi królowa zwana inaczej matką, która znosi dziennie tysiące jaj, z których wylęgają się młode pszczółki.

Są też pszczoły robotnice- zbieraczki miodowe i pyłkowe.

Cierpliwie i wyczerpująco mówił o tym, jak wygląda życie w ulu, jaka panuje w nim hierarchia, przedstawił również zdrowotne wartości miodu. Zapoznał nas z budową ula, pokazał też specjalną ramkę wyjętą z jego środka. W trakcie opowiadania poznaliśmy fascynujący świat tych owadów. Dowiedzieliśmy się dlaczego pszczoły tańczą, ile kwiatów muszą odwiedzić, aby zebrały kropelkę miodu, czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód. Zobaczyliśmy strój pszczelarza- niektórzy nawet go przymierzyli. Obejrzeliśmy przybory, których używa w swojej codziennej pracy: dymkę, zwaną podkurzaczem, ramki, dłuto, miotełkę.

Podczas spotkania zadawaliśmy panu Pawłowi mnóstwo pytań na które otrzymaliśmy wyczerpujące odpowiedzi.

Najważniejszym przesłaniem spotkania było uświadomienie najmłodszym, jak ważne jest istnienie pszczół dla ludzi.

Serdecznie dziękujemy panu Pawłowi za miłą wizytę i poświęcony czas.

A oto wypowiedzi pierwszoklasistów po spotkaniu z gościem?

„W dniu dzisiejszym odwiedził nas w szkole pan pszczelarz Paweł. Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy o pszczołach i ich życiu. Najbardziej spodobało mi się to jak się rodzą pszczoły i ich królowa oraz że najtrudniejszym zadaniem pszczół jest ochrona ulu przed szerszeniami

Adrian

„W czasie wizyty pana pszczelarza najbardziej podobały mi się plastry miodu”

Karol

„Najbardziej podobało mi się jak Pan puścił film o życiu pszczół. Pierwszy raz widziałam plaster miodu”

Zosia

„W środę nasza klasa miała spotkanie z pszczelarzem i oglądaliśmy film o pszczołach. Pszczoły są bardzo pożyteczne, dzięki nim mamy przepyszny miód.”

Marysia S.

„Podobało mi się jak pan opowiadał o wykluwaniu się pszczół. Bardzo ciekawe było dotykanie i wąchanie plastrów miodu.”

Marysia J.

„Na zajęciach o pszczołach podobał mi się film. Teraz wiem ile pszczoła żyje dni, a ile lat żyje królowa.”

Filip

„Dowiedziałam się jak nektar trafia do ula i w jaki sposób pszczoły przerabiają nektar na miód.”

Amelka

„Pszczelarz Paweł najbardziej zna się na temat pszczół i wie bardzo dużo na ich temat”

Kalinka

„Dowiedziałam się, że plastry miodu składają się z sześciopaków. Pszczoły zbierają pyłek, który jest ich pożywieniem”