Wycieczka do Muzeum Chleba w Radzionkowie, SP Klucze

Wycieczka do Muzeum Chleba w Radzionkowie

Wycieczka do Muzeum Chleba w Radzionkowie

„Z szacunku dla historii i z serca potrzeby

Powstało to Muzeum, gdzie królują chleby,

Które właśnie w tym miejscu doznają starania,

Należnego kultu i poszanowania…”

 

Uczniowie klasy 2a uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Chleba w Radzionkowie.

Obejrzeli film edukacyjny na temat tego jak kiedyś pieczono chleb, dlaczego chleb jest ważny. Wysłuchali prelekcji o  szacunku do chleba przygotowanej przez założyciela muzeum- pana Piotra Mankiewicza.

Zwiedzanie muzeum było ciekawym doświadczeniem-  dzieci zobaczyły i dotknęły wielu urządzeń oraz narzędzi używanych przez wcześniejsze pokolenia. Wiele zgromadzonych sprzętów gospodarstwa domowego i strojów używanych było blisko sto lat temu. Byli w cukierni, wysłuchali melodii wydobywającej się ze starego instrumentu.

Uczniowie przenieśli się w czasie, poczuli się jak bohaterowie z Plastusiowego pamiętnika Marii Kownackiej. Zasiedli w starych ławkach szkolnych i pisali notatki za pomocą rysika, na starych tabliczkach. Obejrzeli różnorodne przybory, przedmioty, meble, a nawet przesuwaną tablicę. Byli też w gabinecie Dyrektora Szkoły i mogli poczuć się jak on sam.

Pani przewodnik opowiedziała o zwyczajach panujących przed laty w szkołach, pokazała dawne książki, elementarze.

W ramach tej wycieczki uczniowie, po szczegółowym instruktażu samodzielnie uformowali z ciasta chlebowego plecionki. Potem skosztowali swoich wypieków. Zapach roznosił się jeszcze w autokarze.

Wycieczka zakończyła się wspólną fotografią z pomysłodawcą i właścicielem Muzeum Chleba w Radzionkowie oraz zakupem pamiątek.

Zachęcamy do zwiedzenia muzeum.

Agnieszka Szarek