Wycieczka do Państwowej Straży Pożarnej

…bije dzwon na alarm

już śpieszą strażacy.

Czasem w nocy- ze snu.

czasem w dzień- do pracy.

Śpieszą na ratunek…”

Wycieczka do Państwowej Straży Pożarnej

Dnia 9 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy 3a wspólnie z klasą 3b udali się na wycieczkę dydaktyczną do Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu.

Głównym celem wycieczki było zapoznanie uczniów z zawodem strażaka, jego zadaniami, a także wykorzystywanym w czasie akcji sprzętem .

Podczas wizyty w PSP uczniowie zwiedzili salę edukacyjną „Ognik”, gdzie zdobyli wiedzę na temat zagrożeń zewnętrznych oraz umiejętności zachowania się w sytuacji wystąpienia zagrożenia. Każdy uczeń mógł choć na chwilę stać się strażakiem nakładając na głowę kask ochronny.

Trzecioklasiści mieli możliwość obejrzeć na slajdach oraz krótkich filmikach czynności wykonywane przez strażaków podczas licznych akcji. Strażak Michał zaznajomił uczniów z symbolami umieszczanymi w budynkach w celu przeprowadzenia sprawnej ewakuacji. Nauczył nas jak postępować w zadymionych pomieszczeniach oraz podczas groźnych sytuacji, mogących się wydarzyć w domu.

Później nastąpił moment oczekiwany przez dzieci – wizyta w garażach. Tam nasi podopieczni poznali rodzaje pojazdów strażackich oraz strój, wyposażenie i sprzęt specjalistyczny wykorzystywany podczas różnorodnych interwencji.

Z ogromnym entuzjazmem obserwowaliśmy wóz strażacki ze specjalnym podnośnikiem, przeznaczonym do akcji na dużych wysokościach. Wielką atrakcją dla wszystkich uczestników tej niezwykle emocjonującej wycieczki było wejście do wozu strażackiego. Ale największą atrakcją okazało się lanie wody ze strażackiego węża i „lanie do celu”.

Strażacy przypomnieli w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną, a uczniowie utrwalili numer alarmowy 112.

Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania Pracownikom Straży Pożarnej za umożliwienie naszym uczniom poznania zawodu strażaka z bliska. Tak zdobyta wiedza zachowa się zapewne na długo w ich pamięci.

W związku ze zbliżającym się w maju Dniem Strażaka naszym dzielnym strażakom życzymy zdrowia, bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Trudna służba strażaka niech będzie dla Was źródłem satysfakcji i powodem do dumy.

Wszystkiego najlepszego!

Antos Ilona