Międzynarodowe spotkanie młodzieży w Niemczech

Międzynarodowe spotkanie młodzieży w Niemczech

W dn. 28.10.- 03.11.2019r. uczniowie naszej szkoły brali udział w międzynarodowym projekcie pt. „Przemiany w Europie, imigranci dawniej i dziś”, który odbywał się w Niemczech. Oprócz młodzieży polskiej udział wzięli także uczniowie z Niemiec i Rumunii.

Program obfitował w wiele atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty poświęcone życiu uchodźców w Europie, a także integracji międzyludzkiej. Młodzież chętnie pracowała w grupach międzynarodowych, szybko się integrowała i pokonywała bariery językowe.

Ważnym akcentem było wspólne zwiedzanie obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, gdzie złożyliśmy wieniec w kolorze naszych barw narodowych, aby upamiętnić rodaków, którzy poświęcili swoje życie za życie innych.

Zwiedziliśmy także piękne miasto niemieckich poetów- Goethego i Schillera-Weimar.

Kolejnego dnia odbyło się spotkanie ze świadkiem czasu, p. Gűntheren Rehbein, ofiara stalinizmu, który został skazany na 25 lat pracy przymusowej w gułagu w ZSRR.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się także popołudnia organizowane przez kolejne narodowości, połączone z prezentacja kraju, regionu i szkoły, a także z wspólnymi tańcami , zabawami czy degustacja potraw.

Nie mogło zabraknąć także aktywności fizycznej: młodzież wspólnie spędzała miło czas na kręgielni, skacząc na trampolinie, strzelając z łuku, grając w bilard, minigolfa czy jeżdżąc na 7-osobowym rowerze.

Na odważnych czekała 21-metrowa wieża wspinaczkowa, która zdobyło 4 naszych śmiałków, wśród nich jedna superodważna uczennica !

Przedostatni dzień był próba zdolności kulinarnych. Każdy kraj przygotowywał swoje menu, aby wieczorem, podczas kolacji pożegnalnej, wspólnie delektować się smakiem przygotowanych potraw.

Spotkanie młodzieży pokazało, jak szybko młodzi ludzie potrafią się zintegrować i porozumieć. Uczestnicy wrócili zadowoleni, pełni wspomnień i wspaniałych przeżyć, które towarzyszyły im od pierwszego dnia pobytu.

Bardzo dziękujemy Urzędowi Gminy Klucze i Gminnemu Ośrodkowi Kultury za okazane wsparcie rzeczowe.

[Not a valid template]