Wizyta w MIEJSCU PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU, SP Klucze, listopad 2022

Wizyta w MIEJSCU PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU

„Kiedy zobaczyłam napis „Arbeit macht frei”, pomyślałam, że nie będzie źle, bo ja się roboty nie boję, pewnie mnie wkrótce zwolnią. Nieraz przecież pomagałam dziadkom przy sianokosach…..”

Zofia Posmysz,  wspomnienie dotyczące pierwszego dnia pobytu w obozie koncentracyjnym Auschwitz. „Pasażerka” 

W środę, 9 listopada 2022 uczniowie klas ósmych naszej szkoły odwiedzili szczególne miejsce pamięci, były Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz – Birkenau.

Uczniowie zapoznali się z historią obozu, poznali realia obozowego „życia” i codzienność osób tam więzionych, a także historie Holocaustu. W obozie pierwszym wrażenie zrobiły eksponaty walizek, sterty butów, okularów, pozostałych po osobach przyjeżdżających do obozu. Zwiedzili również blok nr 11 czyli blok śmierci, gdzie zabijano i torturowano więźniów oraz gdzie życie za współwięźnia oddał ojciec Maksymilian Kolbe. Duże wrażenie zrobiło też przejście przez komorę gazową i krematorium. Po przejeździe do Brzezinki uczniowie posłuchali o historii selekcji na rampie w obozie Birkenau, warunkach podróży czasem przez całą Europę, oraz transportach, szczególnie Żydów, które często w całości skierowane były prosto do komory gazowej    

„Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny, bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie jak na was, jak na waszych potomków, „jakiś Auschwitz”, nagle spadnie z nieba.” Marian Turski przemówienie na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

Joanna Bokalska-Rajba