#SzkołaPamięta

#SzkołaPamięta

Nasza szkoła wzięła udział w akcji Szkoła Pamięta 2021. W ramach jej realizacji najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z klas 1-3 wykonywali różnorodne działania.

Obecny czas skłania do refleksji i zadumy, dlatego uczniowie klasy 1 sięgnęli po najstarsze kroniki naszej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II.  Przekładając kolejne strony, na nowo odkrywali dzieje kluczewskiej szkoły. Odwiedzili lokalne miejsca pamięci i poznali związaną z tym miejscem historię. W parku ważnym miejscu dla mieszkańców Klucz, zapalili  znicz pod pomnikiem Ludwiga Mauve. Wykonali również prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Klasy drugie w ramach akcji #SzkołaPamięta zapoznały się z prezentacją dotyczącą obchodów dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Uczniowie dowiedzieli się skąd obchody się wywodzą i jak świętujemy obecnie. Omówili także cel swojego spaceru – pomnik Ludwiga Mauve, dowiedzieli się kim był ten bohater i czym zasłużył się dla naszego regionu. Poznali też inne miejsca pamięci, które można odwiedzić w naszej gminie. Na koniec uczniowie udali się na spacer pod wspomniany pomnik, gdzie zapalili znicze i uczcili pamięć Ludwiga Mauve minutą ciszy.

Uczniowie klas 3 na edukacji wczesnoszkolnej zrealizowali temat: Pamiętamy o tych, którzy odeszli. Rysowali miejsca pamięci, cmentarze oraz groby swoich bliskich oraz wykonywali lampiony dla zmarłych z ich rodzin.  Oprócz różnorodnych zajęć plastyczno-technicznych dzieci obejrzały prezentację multimedialną stworzoną przez p. Adrianę Nowakowską o tematyce ,,Zabytki Gminy Klucze”. Poznali krótką historię powstania naszej miejscowości, zapoznali się z miejscami w naszej Gminie, w których większość naszych uczniów jeszcze nie była i o których nie wszyscy wiedzieli, a nawet nie słyszeli. Popularyzując historię i dziedzictwo naszego regionu za pomocą przedstawionej prezentacji, uczniowie zobaczyli różnego rodzaju budynki, cmentarze, ruiny zamków, które stoją po dziś dzień. Były to: Pałacyk i Dworki Dietlów, Wille Dyrektora Cementowni, Kościoły w naszej Gminie, a w szczególności zabytkowy Kościółek w Rodakach, który jest wpisany na Szlak Architektury Drewnianej. #SzkołaPamięta

Wychowawcy klas 1-3

[Not a valid template]