pszczoła na kwiatku, obrazek dekoracyjny

”To BEE or not to be” wizyta studyjna w Oslo, Norwegia

”To BEE or not to be”

wizyta studyjna w Oslo, Norwegia

Na zaproszenie  Nidzickiej Fundacji Rozwoju Nida oraz norweskiej organizacji ByBi  nauczycielka szkoły, pani Aneta Miszczyńska wzięła udział w wizycie studyjnej w Oslo w ramach projektu INNES – innowacyjna edukacja szkolna.

Organizacja ByBi działa na rzecz zwiększania wiedzy i świadomości na temat znaczenia pszczół w funkcjonowaniu ekosystemów zamieszkałych przez ludzi. Wizytę studyjną rozpoczęła prezentacja  w centrum ByBi – ByKuben.  Ane Johnsen, z ramienia organizacji Organic Norway zajmująca się projektem ogródków szkolnych przekazała ogólne wiadomości na temat znaczenia pszczół i ich hodowli, roślin miododajnych, a także szczególnych warunków zakładania ogrodów szkolnych. Wyjaśniła również czym jest „pszczela autostrada” prowadząca przez Oslo.  

Uczestnicy wizyty gościli w ogrodach szkolnych i pasiekach gdzie norwescy uczniowie  mogą nie tylko dowiedzieć się w jaki sposób produkowana jest żywność, ale też czynnie brać udział w jej wytwarzaniu na każdym etapie prac.  W Oslo ogromną wagę przywiązuje się do ogrodów społecznych, gdzie każdy mieszkaniec stolicy może sadzić rośliny, opiekować się nimi, zbierać plony i przetwarzać je na produkty żywnościowe. W ogrodach prowadzone są również zajęcia terapeutyczne dla osób niepełnosprawnych. Uczestnicy wizyty mieli okazję odwiedzić takie ogrody.

W naszej szkole zostaną przeprowadzone warsztaty dotyczące roli pszczół oraz korzyści płynące z ich pracy.

Aneta Miszczyńska

[Not a valid template]