DORASTANIE PRZY EKRANIE, czyli higiena cyfrowa dla młodych, SP Klucze 2023

DORASTANIE PRZY EKRANIE, czyli higiena cyfrowa dla młodych

DORASTANIE PRZY EKRANIE,

czyli higiena cyfrowa dla młodych

24 listopada gościliśmy w naszej szkole przedstawicielki Fundacji „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa”. Dla naszych uczniów i uczennic przeprowadzone zostały warsztaty poświęcone higienie cyfrowej. Przekazywana wiedza i sposób jej prezentacji dostosowany został do wieku uczestników. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach wiekowych: dla klas 1-3 odbyły się warsztaty „Tworzymy Kącik Higieny Cyfrowej”, natomiast zadaniem starszych klas było opracowanie Klasowego Kontraktu Ekranowego.

Na warsztatach uczniowie dowiedzieli się, jak urządzenia ekranowe i Internet wpływają na ich samopoczucie oraz codzienne funkcjonowanie. Poznali też zasady higieny cyfrowej i jej pozytywny wpływ na koncentrację, zapamiętywanie i relacje z drugim człowiekiem. Mieli okazję dowiedzieć się, jak używać urządzeń ekranowych, Internetu i mediów społecznościowych, żeby nie szkodziły, a były sprzymierzeńcem w realizacji celów i spełnianiu marzeń.

Aby jednak program higieny cyfrowej wprowadzony w naszej szkole miał szanse powodzenia, zostali nim objęci również nauczyciele i rodzice, dla których dzień wcześniej, 23 listopada, zostało zorganizowane spotkanie „Twoje dziecko w sieci”. Poprowadziła je Magdalena Bigaj, autorka książki „Wychowanie przy ekranie” i twórczyni Fundacji „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa”.

Instytut Cyfrowego Obywatelstwa to fundacja, której misją jest promowanie higieny cyfrowej, czyli zachowań chroniących zdrowie związanych z używaniem Internetu i urządzeń ekranowych oraz cyfrowego obywatelstwa, czyli odpowiedzialnego używania nowych technologii.

Serdecznie dziękujemy za przeprowadzone szkolenia.

Marta Myszewska