Wycieczka klasy 8. do Oświęcimia

21 listopada 2023r. klasa 8. wzięła udział w pełnej zadumy i refleksji lekcji historii na terenach byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Podczas trzygodzinnego zwiedzania miejsc, które stały się symbolem nazistowskich zbrodni i Holocaustu, przewodnicy zaprezentowali nam obóz macierzysty Auschwitz I, gdzie zobaczyliśmy bramę „Arbeit macht frei”, plac apelowy, blok 6. (tematyka rejestracji i egzystencji więźniów), blok 11. i dziedziniec (jego znaczenie w obozowym terrorze), blok 27. (wystawa Szoa), a także blok 5. (zagadnienia związane z mieniem ofiar). Drugą część zwiedzania Muzeum kontynuowaliśmy po dotarciu do Auschwitz II-Birkenau. Tu, w Brzezince, uczniowie dowiedzieli się, że obóz  powstał na terenie wysiedlonej wioski i w całości został zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu. By lepiej można było uzmysłowić sobie rozmiar nazistowskich zbrodni, pani przewodnik pokazała naszej grupie Bramę Śmierci, rampę (warunki transportu, selekcje), ruiny komory gazowej i krematorium oraz barak w obozie kobiecym.

Wycieczka ta była bardzo ważną lekcją dla naszych uczniów i z pewnością zostawiła trwały ślad w ich pamięci.

Iwona Boruń