uczniowie klas czwartych przed pomnikiem Ludwika Mauvego w parku w Kluczach

Klasy czwarte wzięły udział w akcji Szkoła Pamięta 2021

Dnia 27 października klasy 4a, 4b i 4 c wzięły udział w akcji

Szkoła Pamięta 2021

Klasa 4a oraz 4b wybrała się na spacer pod Pałacyk Dietlów. Tam uczniowie czytali informacje na temat historii wyjątkowych budynków w Kluczach. Obie klasy dowiedziały się kto wybudował i dla kogo wszystkie pałacyki. Następnie uczniowie podążyli do pobliskiego parku, w którym znajduje się pomnik Ludwika Mauve – osoby, który dla naszej małej ojczyzny zrobiła bardzo wiele. To dzięki Niemu jest m.in. szkoła w Kluczach oraz fabryka papieru. Oddaliśmy hołd paląc symboliczne znicze.

Klasa 4c uczestniczyła w zajęciach, podczas których zostali zapoznani z ważnymi wydarzeniami historycznymi na naszym terenie oraz sposobami ich upamiętniania. Omówiliśmy wydarzenia od powstania styczniowego do II wojny światowej.

Uczniowie dowiedzieli się, że w naszej gminie, pod Golczowicami rozegrała się bitwa podczas powstania styczniowego. Współcześnie, aby upamiętnić to wydarzenie postawiono krzyż i tablicę ku czci uczestników bitwy pod Golczowicami z 1863 roku.

Kolejnym ważnym wydarzeniem na naszym terenie, tym razem, z czasów I wojny światowej była bitwa pod Krzywopłotami, stoczona w dniach 17-18 listopada 1914, pomiędzy oddziałami Austro-Węgier i Rosjan. Uczniowie dowiedzieli się również jak tę bitwę dzisiaj upamiętniamy. W 1920 roku, z inicjatywy Piłsudskiego, na cmentarzu w Bydlinie stanął pomnik – kilkumetrowy kamienny krzyż zdobiony legionowymi symbolami. Wybudowano również szkołę w 1937 z inicjatywy i za pieniądze legionistów. W 95. rocznicę bitwy mieszkańcy Bydlina postawili obelisk z krzyżem i dwiema tablicami; na których wyryto nazwiska poległych legionistów.

Obecnie, podobnie jak w przypadku bitwy pod Golczowicami organizowane są rekonstrukcje tych wydarzeń, niezwykle ciekawe i widowiskowe. Jedną z nich obejrzeliśmy podczas zajęć.

Na koniec zajęć wychowawczyni wyjaśniła dlaczego ulica z Olkusza do Klucz nazywa się 20-Straconych. Niemicy przeprowadzili akcję w Olkuszu 31 lipca 1940 roku jako represje za zabicie niemieckiego policjanta. 16 lipca 1940 roku na olkuskich Parczach rozstrzelano 20 zakładników. W Olkuszu znajduje się również tablica upamiętniająca rozstrzelanych zakładników.

#SzkołaPamięta

[Not a valid template]